Sąd Apelacyjny w Kanadzie nakazuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko Chevronowi

Źródło: http://gazlupkowy.info.pl i http://www.amazonwatch.org

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

Toronto, Kanada, 17 grudnia 2013 – Społeczności wiejskie i tubylcze z Ekwadoru odniosły dzisiaj poważne zwycięstwo w swojej walce z Chevronem – sąd apelacyjny stanu Ontario orzekł, że mają prawo do egzekucji z majątku korporacji na terenie Kanady 9 miliardów dolarów kary nałożonej na Chevron przez sąd ekwadorski.

Sąd nakazał również dwóm kanadyjskim filiom Chevronu zwrócenie Ekwadorczykom 100 000 dolarów kosztów sądowych.

“Po tych wszystkich latach, ekwadorscy pokrzywdzeni zasługują na uznanie i egzekucję wyroku sądu w Ekwadorze przez odpowiednią jurysdykcję”, czytamy w orzeczeniu wydanym przez składający z trzech sędziów zespół Sądu Apelacyjnego w Ontario”. ”W tej chwili Ontario jest tą jurysdykcją”.

Decyzja sądu, której kopię przeczytać można tutaj, zostało przyjęta z zadowoleniem przez społeczności ekwadorskie i ich prawników.

“Orzeczenie to stwarza nam możliwość pociągnięcia Chevrona do odpowiedzialności za ucieczkę z miejsca dokonanych przez to przedsiębiorstwo przestępstw ekologicznych w Ekwadorze, po tym gdy wydany został prawomocny wyrok sadowy przeciwko niemu”, powiedział ekwadorski prawnik reprezentujący pokrzywdzonych, Pablo Fajardo.

Humberto Piaguaje, przywódca tubylczego ludu Secoya i dyrektor Zgromadzenia Poszkodowanych Społeczności (Assembly of Affected Communities), stwierdził: “Jest to decyzja o ogromnym znaczeniu. Dowodzi ona, że Chevron nie uniknie sprawiedliwości zasłaniając się względami formalnymi i stosując sztuczki prawne”.

Członkowie około 80 społeczności tubylczych i wiejskich z ekwadorskiego regionu północnej Amazonii, wygrali swoją sprawę w 2011 roku po trwającym 8 lat procesie sądowym, który pod naciskiem Chevronu odbył się w tym południowo-amerykańskim kraju. Po tym gdy zapadł wyrok niekorzystny dla korporacji, Chevron wycofał większość swoich aktywów z Ekwadoru, aby uniknąć jego egzekucji, zmuszając poszkodowanych do wniesienia spraw sądowych w krajach w których przedsiębiorstwo posiada majątek.

Ekwadorczycy wszczęli takie postępowania w Brazylii, Argentynie i Kanadzie.

Kanadyjski sąd apelacyjny odnotował nadużycia Chevronu w zakresie wyboru sądu, cytując wcześniejszą obietnicę przedsiębiorstwa przed sądem amerykańskim, że podporządkuje się każdemu, również niekorzystnemu dla siebie wyrokowi sądu w Ekwadorze. Obietnica taka była jednym z warunków pozwolenia na przeniesienie sprawy do tego kraju w 2001 roku. Sąd w Ontario skrytykował również amerykańskiego sędziego federalnego Lewisa.A. Kaplana za próbę wydanie nakazu sądowego mającego na celu zablokowanie wyroku ekwadorskiego. Sąd Apelacyjny USA w zeszłym roku jednogłośnie uchylił decyzję Kaplana.

“Obraz jaki wyłania się z powyższej historii jest oczywisty”, napisał zespół sędziowski sądu apelacyjnego w Ontario. “Od 20 lat Chevron podważa postępowania sądowe każdego sądu zaangażowanego w ten spór – w USA, Ekwadorze i Kanadzie. Chevron próbował także uzyskać globalny zakaz sądowy egzekucji wyroku sądu ekwadorskiego i na krótki czas mu się to udało”.

“W tych okolicznościach, ekwadorscy pokrzywdzeni powinni mieć możliwość próby wyegzekwowania ekwadorskiego wyroku przed sądem, gdzie Chevron będzie musiał odnieść się do istoty spraw”, brzmi orzeczenie sądu.

Majątek spółek zależnych Chevrona w Kanadzie szacuje się na 15 miliardów dolarów, więcej niż trzeba do zapłacenia całej kary nałożonej na firmę wyrokiem sądu w Ekwadorze, utrzymanym w mocy w zeszłym miesiącu przez ekwadorski Sąd Najwyższy. Pokrzywdzeni mieszkańcy Amazonii chcą przeznaczyć fundusze z odszkodowania na wyczyszczenie miliardów litrów toksycznych odpadów, które, jak to zostało udowodnione, Chevron pozostawił na ich rodzinnych ziemiach w latach 1964-1992 działając pod marką Texaco.

Decyzja sądu apelacyjnego uchyla wcześniejsze postanowienie sądu niższej instancji , który orzekł, że majątek Chevronu w Kanadzie nie podlega egzekucji, ponieważ należy do spółek całkowicie zależnych (wholly-owned subsidiaries). Sąd apelacyjny nie podjął ostatecznej decyzji, co do tego, czy Ekwadorczycy będą mogli zająć aktywa filii Chevronu w celu egzekucji wyroku przeciwko spółce matce, stwierdzając, że kwestia ta będzie musiała zostać rozstrzygnięta podczas postępowania egzekucyjnego.

“Decyzja sądu apelacyjnego oznacza poważny krok naprzód w trwającej dwie dekady walce Ekwadorczyków o sprawiedliwość przeciwko jednej z najbardziej dochodowych korporacji na świecie”, powiedział Anton Tabuns, kanadyjski prawnik reprezentujący pokrzywdzonych.

Spodziewane jest wniesienie apelacji przez Chevron do kanadyjskiego Sądu Najwyższego, ale nie jest jasne, czy apelacja – nawet jeśli zostanie uznana – będzie mogła wstrzymać postępowanie egzekucyjne. Zgodne z prawem kanadyjskim, postępowanie egzekucyjne odbywa się przed jednym sędzią a nie przed sądem przysięgłych.

Decyzja sądu w Ekwadorze oparta była niemal w całości na dowodach naukowych samego Chevrona, które dokumentują niespełniające standardów praktyki przedsiębiorstwa. Oprócz skażenia środowiska miliardami litrów toksycznych ścieków, Chevron pozostawił dżungli ponad 900 niezabezpieczonych, otwartych dołów z toksycznymi odpadami. Zgodnie z dowodami przedstawionymi w ekwadorskim sądzie, ilość przypadków zachorowań na nowotwory w rejonach działalności Chevrona wzrosła w zawrotnym tempie.

Tłumaczenie: Jan Skoczylas

źródło: amazonwatch.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekwador, Kanada, Korporacje i Instytucje, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s