Nieskontaktowani Indianie porzuceni na pastwę losu

Organizacja Survival International ostrzegła, że Indianie nie utrzymujący kontaktu ze społeczeństwem narodowym, sfotografowani „w ostatnich tygodniach” z powietrza, w pobliżu rzeki Xinane w brazylijskim stanie Acre, zostali porzuceni na pastwę losu przenikających przez ich terytorium przemytników narkotyków oraz drwali, operujących w regionie nielegalnie. Winnymi tego stanu rzeczy są rządy Brazylii i Peru, które w niewystarczający sposób monitorują i chronią duży, przygraniczny obszar lasów deszczowych pokrywających oba kraje.

Izolowani Indianie znad rzeki Xinane żyją tuż przy granicy z Peru, gdzie niedawno zlokalizowano dużą, nielegalną wycinkę drzew na terenach nieskontaktowanych autochtonów. Ta sama grupa będzie również poważnie zagrożona projektem drogi forsowanym przez rząd stanu Acre – regionalne organizacje rdzennych mieszkańców ostrzegają, że to może wyniszczyć niezależne społeczności znad rzeki Xinane, nie posiadające odporności immunologicznej na choroby z zewnątrz. Różne projekty dróg wdrażane na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci doprowadziły do krańcowego wyniszczenia licznych brazylijskich plemion. W ostatnich miesiącach po peruwiańskiej stronie granicy dostrzeżono nad brzegami rzek kilka grup izolowanych Indian Mashco-Piro, co przydaje wiarygodności podejrzeniom, że postępująca ekspansja brygad drwali wypycha społeczności żyjące w dobrowolnej izolacji z ich dotychczasowych terytoriów.

Pod koniec marca 2013 roku rządy Peru i Brazylii podpisały umowę o koordynacji transgranicznej, obustronne zobowiązanie może pomóc w ochronie dobrostanu wielu nieskontaktowanych społeczności tubylczych mieszkających w regionie przygranicznym obu krajów. Nixiwaka z plemienia Yawanawa, który współpracuje z organizacją Survival International, mieszka w tym samym regionie, co niedawno sfotografowane plemię. „Oni są moimi braćmi. To ekscytujące, że mogę zobaczyć, że żyją w taki sposób, jaki chcą. Rząd musi chronić ich terytorium, w przeciwnym razie mogą zostać wyniszczeni, a rząd będzie za to odpowiedzialny” – komentuje ostatnie rewelacje wokół zdjęć Indian znad Xinane. Podobnego umiaru zabrakło w relacjach polskich mediów i serwisów informacyjnych, które opublikowane zdjęcia opatrywały sensacyjnymi wiadomościami „odkryto nieznane plemię” itp. bez zagłębiania się w rzeczywiste pochodzenie zobrazowanych ludzi oraz społeczno-polityczne tło tego spotkania.

Dyrektor Survival International, Stephen Corry przypomina, że „jedyną rzeczą, która zapewni przetrwanie, współczesnych, nieskontaktowanych plemion jest ochrona ich ziemi. Oni mają prawo do decydowania o tym czy nawiążą kontakt ze społeczeństwem zewnętrznym, zamiast być niszczonymi przez ręce społeczeństwa inwazyjnego. To ważne, że Brazylia i Peru współpracują, aby chronić ziemię nieskontaktowanych plemion. Historia pokazuje, że gdy prawa te nie są przestrzegane” rozwój wypadków przynosi choroby, śmierć i zniszczenie.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Indianie Izolowani, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s