Policja zaatakowała obóz protestacyjny Indian Ngäbe

Co najmniej siedmiu działaczy z ludu Ngäbe zostało rannych, po tym gdy  25 kwietnia 2014 roku panamska policja przypuściła szturm na ich obozy protestacyjne. Brzegi rzeki Tabasará w zachodniej Panamie stały się areną sporadycznych potyczek między uzbrojonymi oddziałami policji, w liczbie około 200 funkcjonariuszy, a grupami demonstrantów występujących przeciwko budowie zapory wodnej Barro Blanco.

Tysiące ludzi, w tym rdzenni mieszkańcy Panamy, polega na rzece Tabasará, która stanowi ważny element gospodarki lokalnych społeczności. Oponenci projektu obawiają się katastrofalnego wpływu tamy na środowisko i krytykują politykę rządu, który przed realizacją inwestycji nie podjął żadnych, autentycznych konsultacji. Ich sprzeciw ma uzasadnione powody. Konstrukcja zapory doprowadzi do powstania sztucznego zbiornika wodnego który zaleje przybrzeżne ziemie, niszcząc stanowiska archeologiczne i żyzne tereny rolnicze. Budowa tamy wpłynie również na wędrowne gatunki ryb; ich egzystencja stanie pod znakiem zapytania.

Policyjna akcja wymierzona w obozowiska Indian Ngäbe, od miesięcy pokojowo obozujących nad brzegami rzeki w pobliżu ich społeczności Comarca Ngäbe-Bugle, była spodziewana, po tym gdy w połowie kwietnia 2014 roku ich sprzeciw został odrzucony przez Sąd Najwyższy Panamy. W wypowiedzi dla gazety El Nacional, rzecznik policji, Mara Rivera, przekonywała że interweniujące służby by usunąć obozowiska użyły „tylko gazu łzawiącego”. Jednakże sami Ngäbe twierdzą, że użyto także gumowych kul. Jeden z protestujących, Julio Carpintero, odniósł poważne obrażenia, po tym gdy trafiono go prosto w twarz. W obawie przed aresztowaniem żaden Ngäbe nie szukał pomocy w klinikach i ośrodkach medycznych. Zamiast tego każdy z poszkodowanych został otoczony opieką w swojej społeczności. Według Rivery, trzech policjantów również zostało rannych po tym gdy protestujący Indianie zaczęli bronić swoich pozycji wykorzystując zgromadzone kamienie.

Represje wymierzone w Indian broniących własnego środowiska życia i źródeł utrzymania, zastosowano w bardzo gorącym momencie, na tydzień przed ogólnokrajowymi wyborami.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Ricardo Miranda
Na podstawie: intercontinentalcry.org, telemetro.com, laestrella.com.pa
Artykuł ukazał się także na www.wolnemedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Panama, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s