21 maja – Międzynarodowy Dzień Protestów przeciwko Korporacji Chevron

Oakland Kalifornia,  25 kwietnia 2014 r. –  Liderzy społeczności z kilku krajów, w tym tubylczych i wiejskich społeczności z Ekwadoru ogłosili dzisiaj  ogólnoświatowy  apel o  ustanowienie światowego dnia protestów przeciwko korporacji Chevron w drugiej połowie maja, przed dorocznym spotkaniem akcjonariuszy firmy

Apel ten pochodzi od kilku społeczności, które doświadczyły negatywnych skutków  operacji wydobywczych Chevronu,  w pięciu różnych krajach: Ekwadorze, Argentynie, Nigerii, Rumunii i Stanach Zjednoczonych.  Społeczności te, wraz z dziesiątkami popierających je  organizacji obrony praw człowieka  i ochrony środowiska,  ogłosiły 21 maja 2014 Międzynarodowym  Dniem Protestów przeciwko Korporacji  Chevron (International Anti-Chevron Day).

“Jest to niezwykle ważny krok w  globalnych działaniach mających na celu pociągnięcie Chevronu do odpowiedzialności za łamanie praw człowieka na całym świecie”,  powiedział dyrektor organizacji ekologicznej Amazon Watch, Paul Paz y Mino, współpracujący ściśle z ekwadorskimi społecznościami w Puszczy Amazońskiej, które wygrały niedawno sprawę sądową  przeciwko Chevronowi, zobowiązanemu  wyrokiem sądu do wypłaty 9,5 miliardów dolarów odszkodowania.

Oświadczenie podpisane przez poszkodowane społeczności, przedstawia w skrócie częściową listę przypadków łamania przez Chevron praw człowieka i praw dotyczących ochrony środowiska oraz  zawiera apel o międzynarodową solidarność z tymi, którzy  dochodzą  od firmy Chevron  prawnego zadośćuczynienia za zniszczenia środowiska. Niektóre z żądań to:

–  Chevron powinien zapłacić za skażenie i zniszczenie natury,  w tym ekosystemów lądowych i morskich;

–  Chevron powinien uszanować prawo poszkodowanych społeczności do samostanowienia i sprzeciwu wobec stosowania szczelinowania i innych wysoce ryzykownych technologii na ich terytoriach;

–  Chevron powinien  podporządkować się zobowiązaniom prawnym nałożonym na niego przez systemy sądownicze krajów, w których prowadzi swoje operacje,  w tym orzeczeniu sądu w Ekwadorze o odszkodowaniu, którego zapłaty korporacja odmawia po ponad dwóch dekadach batalii prawnych.

Autorzy oświadczenia oznajmiają, że dopóki Chevron nie wypełni swoich prawnych zobowiązań, poszkodowane społeczności będą apelować do obywateli i rządów na całym świecie o nie nabywanie żadnych produktów marki Chevron lub marek będących własnością jednostek zależnych od Chevrona, w tym Texaco.

21 maja –  w “Międzynarodowym Dniu Protestów przeciwko Korporacji Chevron”,  demonstracje przeciwko gigantowi naftowemu planowane są w kilku społecznościach  na całym świecie, powiedział Paz y Mino.

“Społeczności będące ofiarami Chevronu już otrzymują ogromne poparcie na prawie każdym z kontynentów”, stwierdził Paz y Mino. “Siedemdziesiąt pięć organizacji podpisało się do tej pory pod apelem  i spodziewamy się, że to poparcie będzie gwałtownie rosło, gdy ludzie dowiedzą się o nadużyciach  Chevronu  i  jego uporczywej odmowie wypełnienia zobowiązań prawnych wobec  wielu lokalnych  społeczności, w miejscach w których  prowadzi swoje działania”.

“Celem tej inicjatywy obywatelskiej jest stworzenie i promocja  platformy publicznej, która pozwoli tym, którzy cierpią lub cierpieli z powodu działalności Chevronu, na wyrażenie  sprzeciwu i dotarcie z nim do ludzi na całym świecie”, powiedział Humberto Piaguaje, lider tubylczej społeczności Siekopai z Ekwadoru i koordynator   Union of People Affected by Texaco Petroleum Operations ( Unii Ludzi Poszkodowanych na skutek Operacji Texaco Petroleum ), jednej  z organizacji promujących apel.

“Staje się coraz bardziej jasne, że problemy Chevronu na całym świecie nie są rezultatem jakiejś serii odosobnionych błędów operacyjnych”,  powiedział Paz y Mino. “Chevron ma poważny problem kulturowy zaczynający się od prezesa, Johna Watsona.  Istnieją dowody na to, że Watson sprzyja modelowi nieetycznego działania, który przenika  do samego sedna kultury korporacyjnej przedsiębiorstwa,  opartej na zachłannym dążeniu do coraz większych zysków, nawet kosztem wrażliwych społeczności”.

W zeszłym roku setki protestujących przed siedzibą centrali Chevronu w pobliżu San Francisco zaapelowało o odwołanie prezesa Watsona z powodu jego słabego przywództwa i powtarzającego się lekceważenia praw człowieka oraz środowiska, szczególnie w Ekwadorze, gdzie przedsiębiorstwo przyznało się do spuszczenia miliardów galonów (1 galon = 3,785 l) toksycznych odpadów w puszczy tropikalnej.  Polityka Chevronu polegająca na obwinianiu swoich ofiar i lekceważeniu krytyki ze strony własnych akcjonariuszy, nasiliła się znacznie po tym, gdy Watson został dyrektorem naczelnym  i prezesem zarządu.

Na dorocznym spotkaniu Chevronu 28 maja, akcjonariusze wściekli na Watsona z powodu jego braku woli zajęcia się problemem nieprzestrzegania przez przedsiębiorstwo praw człowieka, będą głosowali nad czterema uchwałami podważającymi  jego zwierzchnictwo . Niewątpliwie z powodu chęci  uniknięcia konfrontacji ze swoimi krytykami, Watson po raz pierwszy przeniósł to doroczne spotkanie z siedziby centrali Chevronu w pobliżu San Francisco, do odizolowanego miasta w Teksasie, położonego o pięć godzin jazdy samochodem od najbliższej aglomeracji miejskiej.

Chevron od lat znajduje się pod obstrzałem  krytyki ze strony   coraz większej liczby organizacji ekologicznych  i obrony praw człowieka, w tym 43 organizacji z USA, które niedawno  skrytykowały Watsona za zaangażowanie  w prawną kampanię odwetowa wymierzoną w prawników  i aktywistów, którzy pociągnęli przedsiębiorstwo do odpowiedzialności w Ekwadorze.

Dzisiejsze oświadczenie poszkodowanych społeczności nie pozostawia wątpliwości, że Chevron rozmyślnie spowodował rozległe skażenia środowiska na całym świecie, wielokrotnie łamał przepisy ochrony środowiska, i sprzymierzał się z brutalnymi reżymami wojskowymi współwinnymi łamania praw człowieka, w tym śmierci protestujących w obronie środowiska naturalnego w Nigerii i użycia pracy przymusowej w Myanmarze. Według autorów oświadczenia, Chevron,   zamiast poważnego potraktowania krytyki,  wydaje setki milionów dolarów na “greenwashing”, reklamę i agresywne odwetowe ataki prawne.

Poszkodowane społeczności i ich zwolennicy oskarżają również Chevron o lekceważenie przepisów prawa,  gdy jest możliwość zwiększenia zysków,  podkopywanie systemów sprawiedliwości i niezawisłości sądów oraz  ataki na same ofiary swoich przestępstw ekologicznych , gdy stają w obronie własnych praw i sprzeciwiają się korporacji.

źródło: amazonwatch.org

Deklaracja Ofiar Chevronu w formacie pdf (w jęz. angielskim)

zobacz także:

Chevron zagrożeniem dla społeczeństwa otwartego – list otwarty

Żurawlów: apel do społeczeństwa

Sąd apelacyjny w Kanadzie nakazuje wszczęcie postępowania egzekucyjnego przeciwko Chevronowi

 

Międzynarodowy Dzień Przeciwko Chevronowi – walka trwa!

Komunikaty z http://occupychevron.tumblr.com/ (Mieszkańcy Żurawlowa w obronie swojego środowiska przed Chevronem i jego radą dyrektorów)

Dzisiaj na całym świecie odbyły sie pikiety, demonstracje i akcje skierowane przeciwko korporacji Chevron, która swoimi działaniami szkodzi milionom ludzi. Protesty odbyły się m.in. w Berlinie (Niemcy), Perth (Australia), Genewie (Szwajcaria), Barcelonie, Madrycie (Hiszpania), Londynie (Wlk. Brytania), Paryżu (Francja), Buenos Aires, (Argentyna), Toronto (Kanada), Brukseli (Belgia) Richmond (USA). Także w Warszawie miały miejsce akcje solidarnościowe z prostestującymi rolnikami i rolniczkami w Żurawlowie.

W tym samym czasie, gdy trwały demonstracje, ponad 30 osób biorących udział w blokadzie w Żurawlowie spędziło dzień w Sądzie Rejonowym w Hrubieszowie. Z inicjatywy Chevronu trwa tam postępowanie sądowe, którego celem jest zastraszenie i skryminalizowanie naszego protestu. 

Dlaczego wzywamy do brania udziału w Międzynarodowym Dniu Przeciwko Chevronowi?

Wzywamy wszystkich do wsparcia walki z korporacją Chevron, bo:

 1. Negocjacje między Chevronem a rządami są ukrywane i tajne.
 2. Chevron korumpuje rządy i instytucje wpływając na ich decyzje i kupując poparcie prawników w danych krajach.
 3. Działania Chevronu są nastawione wyłącznie na zysk, a ich produktem jest łamanie praw człowieka i szkody w środowisku naturalnym.
 4. Chevron zaprzecza niebezpieczeństwom płynącym z ich działań oraz ze szkód jakie tworzy.
 5. Jeśli Chevronowi nie uda się ukryć tych szkód, odmawia brania za nie odpowiedzialności.
 6. Chevron wpływa na rządy, by zmieniając  prawo zwalniały Chevron od odowiedzialności za szkody.
 7. Chevron nie uznaje decyzji sądów w krajach, w których działa. Jedyna sprawiedliwość, którą uznaje, to ta, którą może kupić.
 8. Chevron stworzył sieć zależności między swoimi spółkami tak skomplikowaną, że pozwala ona na unikanie wszelkich należności i kar.
 9. Chevron atakuje swoich przeciwników używają wymiaru sprawiedliwości, dzięki temu stają się oni “kryminalistami”.
 10. Chevron wydaje wielkie pieniądzę, aby w mediach promować swoje kłamstwa.

3 fakty o Chevron, dzięki którym to wszystko jest możliwe:

 1. Chevron to trzecia największa korporacja w USA
 2. Chevron miał w 2013 roku ponad 26 miliardów dolarów dochodu
 3. Dochód ten jest wyższy niż PKB co najmniej 138 krajów na świecie. 
Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Korporacje i Instytucje, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s