Ze skargą u Sekretarza Generalnego ONZ

Rdzenni mieszkańcy Kostaryki, osaczeni przez rolników i farmerów dokonujących gwałtownych ataków na ich społeczności udali się ze skargą do Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona, który spotkał się z 36 indiańskimi przedstawicielami podczas swej niedawnej wizyty w Kostaryce. Przywódcy, reprezentujący osiem różnych grup tubylczych, opisali przemoc jakiej doświadczają pierwsi mieszkańcy Kostaryki – źródłem problemów jest okupacja terytoriów indiańskich przez ludność napływową. Właściciele ziemscy pragnący zabezpieczyć posiadane dobra, starają się przepędzić tradycyjnych spadkobierców, pomimo tego, że krajowe prawo gwarantuje autochtonom zbiorową własność ziemi, wszelkie transakcje zmierzające do jej przejęcia uznając z gruntu za nielegalne.


Do ostatniego poważnego incydentu na tym tle doszło w obrębie indiańskiego terytorium Salitre, położonego w południowo-wschodniej części Kostaryki. Poszkodowani zostali Indianie Bribri ze społeczności Cedror, którzy narazili się właścicielom ziemskim procesem o odzyskanie ziem należących faktycznie do nich. W odpowiedzi miejscowi landlordowie zgromadzili 80 uzbrojonych napastników, którzy 5 lipca 2014 roku runęli na Cedror uzbrojeni w kamienie i pistolety. Rzucili się na Indian; gdy ci ratowali się ucieczką, zadowolili się zdewastowaniem i spaleniem ich skromnych domów. Następnie blokowali dostęp do rdzennego terytorium Salitre. W reakcji na roszady do regionu przybyła wiceminister ds. spraw politycznych, Ana Gabriel Zúñiga, delegowana przez prezydenta Luisa Guillermo Solisa, a także przedstawiciele Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Zdaniem Ligii Bejarano, która poinformowała Sekretarza Generalnego ONZ o sytuacji prawnej kostarykańskich Indian, Ban Ki-moon był bardzo otwarty na rozmowę, a także orientował się doskonale w kwestii najnowszych zajść związanych z prawami kostarykańskich Indian, którzy stanowią 2,6% z 4,5 mln populacji kraju. Według spisu powszechnego z 2011 roku około 100 tysięcy członków tubylczych narodowości Brunca, Ngäbe, Bribri, Cabécar, Maleku, Chorotega, Térraba i Teribe żyje w obrębie 24 tubylczych terytoriów rozrzuconych po całej Kostaryce. Łącznie obszary te obejmują 350 tys hektarów i stanowią siedem procent terytorium Kostaryki. Gospodarka Indian, oparta w wielu miejscach na wykorzystaniu zasobów przyrodniczych wymaga utrzymania integralności środowiskowej zamieszkiwanych przez nich ziem.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: ipsnews.net, radios.ucr.ac.cr, radiotemblor.org, ticotimes.ne

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kostaryka, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s