Rząd USA wypłaci odszkodowanie Nawahom

Rząd Stanów Zjednoczonych wypłaci liczącemu ponad 300 tys. członków Narodowi Nawahów 554 mln dolarów jako rekordową rekompensatę za złe zarządzanie należącymi do plemienia funduszami powierniczymi i bogactwami naturalnymi w rezerwacie. Będzie to największa w historii USA jednorazowa wypłata odszkodowania dla indiańskiego plemienia.


Wynegocjowane z Departamentem Sprawiedliwości porozumienie nie obejmuje spornej kwestii praw do zasobów wodnych na ziemi Nawahów ani odszkodowań za szkody i choroby spowodowane wydobywaniem uranu na ich terenach. Historyczna umowa nie pozbawia też Indian prawa do wysuwania w przyszłości roszczeń związanych z bieżącą działalnością agend rządowych na ziemiach Nawahów. Prezydent Narodu Nawahów Ben Shelly zapowiedział konsultacje w sprawie sposobu wykorzystania lub zainwestowania środków z tego budzącego duże emocje (i nie przez wszystkich Nawahów docenianego) odszkodowania przez plemię.

Od 2010 roku administracja prezydenta Obamy wypłaciła 80 plemionom 2,61 mld dolarów odszkodowań za złe zarządzanie indiańskim majątkiem przez zobowiązane do tego Konstytucją i traktatami instytucje rządowe. Departament Zasobów Wewnętrznych sprawuje tzw. zarząd powierniczy nad 56 mln akrów ziem należących do ponad 250 plemion uznawanych przez władze federalne i nadzoruje 100 tys. umów dzierżawnych na tych ziemiach. Liczne błędy i nadużycia popełniane przez urzędników przez dziesięciolecia naraziły Indian na znaczne straty.

W ramach częściowego naprawiania historycznych krzywd przez administrację Baracka Obamy w 2009 roku zakończyły się też trwające 13 lat procesy o odszkodowania za złe zarządzanie i rozliczanie setek tysięcy rachunków funduszy powierniczych indywidualnych Indian. Odszkodowania z tytułu pozwu zbiorowego wniesionego w 1996 r. przez prawniczkę Blackfeet Elouise Cobell właśnie zaczynają być wypłacane.

Opracowanie: Marek Nowocień
Zdjęcie: Ross D. Franklin
Źródło: Facebook/Indianiści

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s