8 indiańskich dzieci zmarło w stanie Acre

O śmierci ośmiorga indiańskich dzieci dotkniętych biegunką i wymiotami poinformowali przedstawiciele Indian Huni Kuin, znani również jako Kaxinawá.

Wiadomość nadeszła z terytorium tubylczego Alto Purus, położonego w brazylijskim stanie Acre, w obrębie gminy Santa Rosa do Purus. Kaxinawá potępili bezczynność służb federalnych, a zwłaszcza krajowego resortu zdrowia i specjalnego sekretariatu ds. zdrowia rdzennej ludności (SESAI). Spośród dziecięcych ofiar choroby sześcioro należy do grupy etnicznej Huni Kuin, dwoje zaś pochodzi z ludu Madja, znanego lepiej jako Kulina. W 2012 roku Rada Misyjna CIMI w obrębie tego samego terytorium doliczyła się 34 przypadków śmierci dzieci, poprzedzonych intensywną biegunką.

Ostatnie zgony w Alto Purus nastąpiły w świetle trwających od lat protestów brazylijskich Indian, skarżących się na brak dostępu do skutecznej opieki medycznej oraz na wielodniową zwłokę służb medycznych. Śmiertelność wśród pierwszych mieszkańców Brazylii w porównaniu ze średnią ogółu brazylijskiego społeczeństwa jest dużo wyższa. Tylko w odległych regionach zachodniej Amazonii, jak np. w stanie Acre, zgony dzieci z powodu biegunki i wymiotów są powtarzalne rokrocznie; nie tworzy się jednak warunków umożliwiających podjęcie szybkich i skutecznych działań w sytuacjach wymagających pilnych interwencji.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: altinomachado.com.br, terramagazine.terra.com.br, socioambiental.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Epidemie, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s