IV Bieg na rzecz Ziemi

4 października 2014 roku odbył się IV Bieg na Rzecz Ziemi. 22 lata po pokonaniu tej samej trasy kilkudziesięciu uczestników wydarzenia przemierzyło łączną trasę 25 km nawiązując do idei indiańskich biegów, poszanowania odmiennych kultur, przesłania pokoju i ochrony zasobów wodnych. Bieg miał dwie części: marszową – z Cytadeli w Poznaniu do Muzeum Martyrologicznego w Luboniu-Żabikowie (14 km) oraz biegową: na trasie Luboń – Puszczykowo z finałem na terenie Muzeum Arkadego Fiedlera (11 km). IV Bieg nawiązał do Biegu Solidarności z Narodami Tubylczymi Ameryki, zorganizowanego z okazji 500-lecia kolonizacji Ameryki wiosną 1992 r. Wówczas biegacze przemierzyli trasę z Muzeum Fiedlera pod Konsulat USA w Poznaniu i pod Dzwon Pokoju na poznańskiej Cytadeli.

bieg 1

IV Bieg niósł dwa przesłania: „Woda jest życiem” (odczytane na poznańskiej Dębinie nad Wartą) oraz „Przesłanie Pokoju” ogłoszone pod pomnikiem „Nigdy Wojny” na terenie byłego niemieckiego obozu karno-śledczego w Żabikowie. Po zakończeniu Biegu, w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie, została otwarta wystawa „Indiańskie bieganie” pokazująca filozofię indiańskiego biegania i chodzenia „z przesłaniem”, małą historię Świętych Biegów oraz liczący już 25 lat udział Polaków w tych indiańskich przedsięwzięciach.

bieg 2

W ostatnich latach idea „Biegów na rzecz Ziemi” powróciła do Polski ze wzmożoną siłą i organizowana jest rokrocznie w dwóch odsłonach: wiosennej i jesiennej.

Więcej wiadomości:

  1. Bieg na rzecz Ziemi https://www.facebook.com/BiegNaRzeczZiemi?fref=ts
  2. IV Bieg na rzecz Ziemi https://www.facebook.com/events/238527069672916/?fref=ts
  3. Pobiegli na rzecz Ziemi. Apel o pokój przy pomniku „Nigdy wojny” w Żabikowie http://lubon.tv/2014/10/04/pobiegli-na-rzecz-ziemi-apel-o-pokoj-przy-pomniku-nigdy-wojny-w-zabikowie/
  4. Bieg indiański w intencji Matki Ziemi i Pokoju http://www.swiatkultury.com.pl/?p=4432
Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s