Eksmitowano 14 rodzin Indian Diaguita

Diaguita14 rodzin ze społeczności Colalao należących do ludu Diaguita z doliny Choromoros zostało wysiedlonych przez siły policyjne w argentyńskiej prowincji Tucumán. Do opisywanych wydarzeń doszło 6 lutego 2015 roku w godzinach porannych. W obławie na społeczności wzięło udział ponad 100 policjantów wspieranych przez kawalerię, piechotę, wyposażonych nadto w motocykle i ciężarówki. Ekspulsją Diaguitów dowodził zastępca komisarza Juan José Alccorser z północnego regionu Mansilla. Celem osiągnięcia wytyczonego celu posłużono się groźbami i siłą zakładając, że zastraszana społeczność nie będzie stawiać oporu i porzuci swój dom i dobytek. Dotknięte społeczności zostały postawione w trudnej sytuacji; straciły domy, uprawy, a niejednokrotnie także zwierzęta i pozostałe mienie.

Nakaz eksmisji  na wniosek prokurator Adriany Gannoni został wydany przez sędziego Francisco Pizę, by udrożnić teren pod roszczenia osoby trzeciej. Unia Wspólnot Narodu Diaguita potępiła akcję wymierzoną w 14 poszkodowanych rodzin. W oświadczeniu kierowanym do „agencji krajowych i międzynarodowych odpowiedzialnych za politykę ds. praw człowieka” zaapelowała o ochronę porządku publicznego z poszanowaniem ludności tubylczej i różnorodności kulturowe włącznie, wskazując je jako podstawowy wymóg jeżeli „naprawa lat ludobójstwa i etnobójstwa” ma się rozpocząć. W oświadczeniu podkreślono też że Diaguitowie nie są „ dzikimi lokatorami, a właśnie posiadaczami ziemi przodków i mieszkają na nich od zawsze”; potępiono uzurpowanie sobie prawa do ziem Indian i niszczenia ich spokoju. Ze szczególną uwagą odniesiono się do wymiaru sprawiedliwości i policji, a także prowincjonalnych i krajowych organów władzy „które muszą dostarczyć gwarancji bezpieczeństwa prawnego i socjalnego rdzennej ludności”. Nie będzie to możliwe jeżeli skorumpowani sędziowie będą naruszali prawa Diaguitów. Wezwanie zakończyło się apelem do wszystkich organizacji tubylczych, społecznych i politycznych, aby te wsparły poszkodowanych i pomogły Diaguitom w zabezpieczeniu praw do ziemi przodków.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Wiadomośc w języku polskim ukazała się za sprawą Emanuela Abinzano

Wiadomośc ukazała się także w zbiorze: Pierwsze 40 dni 2015 r. w Tubylczej Ameryce http://wolnemedia.net/ekologia/pierwsze-40-dni-2015-r-w-tubylczej-ameryce/

ŹRÓDŁA:

1. Desalojan a 14 familias diaguitas en Tucumán http://agendauno.com.ar/VerNoticia3.php?IdNoticia=2204

2. Infanteria Y Caballeria Desalojan 14 Familias Diaguitas En Colalao http://upndsalta.blogspot.com.ar/2015/02/tucuman-infanteria-y-caballeria.html?zx=b825d88ae4bc5dc9

Ten wpis został opublikowany w kategorii Argentyna, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s