Organizacja Kuyujani, reprezentująca rdzennych mieszkańców z dorzecza Caura poinformowała o trwającym, nielegalnym wydobyciu złota w stanie Bolivar, na obszarze zamieszkanym przez Indian Yek’wana i Sanema. Bezpieczeństwo zostało poważnie zachwiane, rdzenni mieszkańcy cierpią nadużycia ze strony górników i żołnierzy stacjonujących w regionie. W oświadczeniu organizacja reprezentująca 53 wspólnoty z dorzecza napisała, że ponad 3000 górników przy użyciu maszyn prowadzi prace nad rzeką Yuruani w dorzeczu Caura powyżej wodospadu Salto Para. Notowany wzrost tej aktywności przyczynił się do powstania w okolicy domów publicznych i barów, gdzie osoby niepełnoletnie są wykorzystywane do sprzedaży narkotyków (leków), podczas gdy wenezuelskie siły zbrojne stacjonują w pięciu bazach wzdłuż rzeki.
Kuyujani oskarżyła wojsko o stworzenie „klimatu terroru, strachu i niepokoju”, tubylczy mieszkańcy regionu doznają „napastowania i upokorzeń” podczas gdy korzystają z tradycyjnych arterii wodnych by dotrzeć do domu. Magdaleno Cortes, dyrektor Kuyujani oskarżył wojsko o postawę pełną dyskryminacji i pogardy wobec miejscowych społeczności, wzywając jednocześnie prezydenta Wenezueli, Nicholasa Maduro, aby ten podjął działania w tej sprawie, tworząc komisję do walki z „ekobójstwem” i ochrony rodzimych społeczności. Zwrócił się również do obrońców i organizacji występujących w obronie praw człowieka oraz oficjalnych instytucji, takich jak Rzecznik Praw Obywatelskich aby nakłoniły przedstawicieli rządowych do podjęcia tego koniecznego kroku.
„Sytuacja w Caura jest wynikiem rządowej bezczynności” – nie ma wątpliwości Alejandro Lanz, dyrektor Centrum Badań Ekologicznych Wenezueli (CIEV). Konsekwencją tej indolencji jest prostytucja dziecięca i wykorzystywanie Indian do pracy. Jak wskazuje Lanz mowa tu o „niewolnictwie nieletnich, którzy są zobowiązani do noszenia na swych ramionach 70-80 litrów paliwa, piwa czy rumu, przez 20 mil”. Otrzymują za to nic nie znaczącą zapłatę, są źle traktowani, a gdy coś upadnie, nawet bici. Dyrektor CIEV nazywa te praktyki „neo-niewolnictwem w pełnym rozkwicie”.
Opracowanie: Damian Żuchowski
ŹRÓDŁA:
1. Venezuela: indigenous peoples appeals to President to halt ‘neo-slavery’ in illegal mines in Caura http://www.forestpeoples.org/topics/extractive-industries/news/2015/01/venezuela-indigenous-peoples-appeals-president-halt-neo-sl
2. Venezuela: Piden a Maduro frenar “neo-esclavitud” indígena en el Caura http://servindi.org/actualidad/120912