Amerykańska deklaracja praw ludów tubylczych pod znakiem zapytania

Amerykańska Deklaracja zerwanaPrzedstawicielstwo Rdzennych Mieszkańców Ameryki przy Organizacji Państw Amerykańskich (OAS), zwanej dalej Przedstawicielstwem, wycofało się z trwających już 17 lat negocjacji w sprawie projektu Amerykańskiej Deklaracji Praw Ludów Tubylczych. Ostatnie rozmowy odbyły się w dniach 13-15 maja 2015 roku w Waszyngtonie w ramach XVIII posiedzenia kierunkowej grupy roboczej.

Amerykańska Deklaracja Praw Ludów Tubylczych stanowi w zamierzeniu inicjatywę mającą na celu unormowanie regionalnych mechanizmów przestrzegania praw człowieka w zakresie ochrony i respektowania praw ludów tubylczych w Ameryce Północnej i Środkowej, w Ameryce Południowej oraz na Karaibach. Amerykańska Deklaracja będzie istotnym narzędziem służącym sankcjonowaniu przestrzegania praw ludności tubylczej na poziomach państwowych.

W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Państw Amerykańskich wezwało Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka do opracowania instrumentu prawnego dotyczącego praw rdzennej ludności. Grupa Robocza OAS ds. projektu Amerykańskiej Deklaracji rozpoczęła opracowywanie treści dokumentu w 1997 roku, by w ciągu kolejnych piętnastu lat przeprowadzić kilka rund negocjacji. W 2012 roku rozmowy zostały zawieszone ze względu na problemy z finansowaniem projektu. Pod koniec ubiegłego roku przewodniczący grupy roboczej poinformował, że negocjacje zostaną wznowione w 2015 r. oraz że istnieją znaczne szanse na uzgodnienie treści dokumentu do czerwca 2015 r. do czasu zaplanowanego na ten czas Zgromadzenia Ogólnego OAS.

Rozmowy zostały jednak zawieszone i do finalizacji nie doszło. Na ostatnim posiedzeniu strona indiańska wycofała się  z rozmów. Jako powód swojej decyzji wskazała na „kłamstwa i brak dobrej woli” negocjatorów reprezentujących interesy rządów Brazylii, Kolumbii, Ekwadoru, Belize, Chile, Argentyny i Wenezueli. „Wszyscy oni chcieli narazić prawa rdzennych mieszkańców na ograniczenia narodowych konstytucji” – napisał Damon Corrie, członek tubylczej grupy negocjacyjnej, odnosząc się do niejasnych propozycji zawartych w Amerykańskiej Deklaracji, w jego ocenie regresywnych w stosunku do standardów przyjętych w Deklaracji ONZ ds. Ludów Tubylczych.

Te same zarzuty znalazły się w oficjalnym stanowisku Przedstawicielstwa, które najnowsze ograniczenia zaproponowane dla Amerykańskiej Deklaracji nazwało działaniem w „złej wierze, pozbawionym szacunku i podłym”. Wysłany został jasny komunikat: Indianie nie zgodzą się na żadne rozwiązania które ograniczają prawa człowieka i prawa ludów tubylczych przez dowolnie definiowane konstytucje, prawa krajowe i interes publiczny.

Kompilacja: Damian Żuchowski

Dla WolneMedia.net

Zdjęcie: Vera Narvaez

ŹRÓDŁA:

1. Indigenous Caucus Withdraws from Negotiations on the Draft American Declaration on the Rights of Indigenous Peoples http://www.culturalsurvival.org/news/indigenous-caucus-withdraws-negotiations-draft-american-declaration-rights-indigenous-peoples

https://intercontinentalcry.org/indigenous-caucus-withdraws-from-negotiations-on-the-draft-american-declaration-on-the-rights-of-indigenous-peoples/

2. Draft American Declaration on the Rights of Indigenous Peoples http://www.oas.org/en/iachr/indigenous/activities/declaration.asp

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Protesty, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s