Lud Pamunkey oficjalnie uznany przez administrację USA

Pamunkey Kevin BrownPoczątek lipca 2015 roku okazał się przełomowym w historii stosunków między rządem Stanów Zjednoczonych, a rdzennymi mieszkańcami dzisiejszego stanu Wirginia. Przez dziesięciolecia amerykańska administracja odmawiała oficjalnego rozpoznania wirgińskich Indian za ludność tubylczą na poziomie federalnym. Plemiona które jako pierwsze powitały angielskich osadników w Jamestown były dyskryminowane, a ich starania odrzucane między innymi pod pretekstem małżeństw mieszanych jakie zawierali członkowie tamtejszych plemion na przestrzeni dziejów. Wśród ignorowanych na poziomie federalnym wirgińskich Indian znajdował się lud Pamunkey.

Historycznie Pamunkeyowie byli członkami konfederacji Powhatana, dużej unii 30 plemion żyjących na terenie dzisiejszego stanu Wirginia, których łączna populacja na początku brytyjskiej kolonizacji szacowana była na 10-21 tysięcy osób. Wódz Powhatan jak i jego córka Matoak, znana lepiej jako Pocahontas, należeli właśnie do ludu Pamunkey. Plemię posiada aktualnie 203-206 członków i wybiera własnych przywódców. Od czasów kolonialnych w XVII wieku Pamunkeyowie zajmują 1200 hektarową rezerwę położoną w południowo-wschodniej części hrabstwa King William County. Mimo tego historycznego dziedzictwa droga do pełnego uznania swojej tożsamości była wybrukowana dla nich wieloma przeszkodami.

Do przełomu doszło w czwartek 2 lipca 2015 roku. Biuro ds. Indian ogłosiło ostateczne rozstrzygnięcie postępowania na korzyść plemienia. Decyzję podjęto po procesie toczącym się przez sześć lat, a obejmującym cztery wyjazdy do Anglii, odbytych w celu odnalezienia wszystkich istotnych dokumentów. Przełomowe obwieszczenie dla narodu Pamunkey ogłosił asystent sekretarza Biura ds. Indian, Kevin K. Washburn, który zapewnił, że plemię spełniło wszystkie siedem kryteriów wymaganych przez federalną administrację. „Nasz profesjonalny zespół historyków, antropologów i genealogów spędził tysiące godzin i zastosował nasze rygorystyczne kryteria” – podkreślił, dodając, że Pamunkeyowie „złożyli wniosek, który jest szczerze jednym z najbardziej udokumentowanych petycji, jaką kiedykolwiek otrzymałem”.

„Nasz pierwszy list w poszukiwaniu federalnego rozpoznania napisaliśmy w 1982 roku” – powiedział Kevin Brown, były wódz Pamunkeyów, który przewodził tym wysiłkom aż do czasu swojej niedawnej rezygnacji. Biurokratyczne zapory i zwłoka na jakie natrafił wniosek Pamunkeyów negatywnie ocenił E. Randolph Turner II, emerytowany archeolog, który pracował w departamencie zasobów historycznych stanu Wirginia. „Pamunkey byli najpotężniejszym i największym populacyjnie podmiotem w Konfederacji Powhatana, kiedy w 1607 roku przybyli Anglicy – i zachowują swoją pozycję wśród Indian do dziś” – powiedział Turner zauważając zadziwiającą asymetrię – „Oni posiadają absolutnie fenomenalną historię – ale nie są uznawani”.

Senator Mark R. Warner, który przeprosił za rasistowską politykę wobec Indian z Wirginii gdy był gubernatorem w 2002 roku, teraz pogratulował plemieniu Pamunkey „otrzymania w końcu długo zaległego” federalnego uznania. „To historyczny krok milowy, który przypomina nam o pracy, która jeszcze przed nami, aby ostatecznie skorygować niesprawiedliwości popełnione wobec indiańskich plemion z Wirginii. W tym samym tonie wypowiedział się inny senator, Timothy M. Kaine: „Dzisiejsza informacja jest ważnym krokiem w kierunku prostowania historycznej krzywdy, a ja jestem optymistą, że decyzja rządu federalnego o rozpoznaniu Pamunkeyów, pobudzi Kongres do działania w celu uznania sześciu innych plemion z Wirginii”. Zarówno Warner i Kaine forsują w senacie ustawę, która przyzna federalne uznanie sześciu wirginijskich plemion: Nansemond, Monacan, Rappahannock, Górnych Mattaponi, Chickahominy oraz Wschodnich Chickahominy.

Przedstawiciele pozostałych plemion z Wirginii przyjęli z satysfakcją sukces ludu Pamunkey dostrzegając w tym akcie nadzieje dla swoich wspólnot. Steve Adkins, wódz plemienia Chickahominy pogratulował wodzowi Pamunkeyów. „To wielki dzień dla Indian z Wirginii i dla stanu Wirginia w ogóle. To sygnalizuje światu, że ludzie, którzy zapewnili bezpieczne schronienie dla pierwszych angielskich osadników, wciąż tu są” – powiedział przedstawiciel ludu Chickahominy, który wyczekuje podobnego uznania dla swojego 850-osobowego plemienia.

Decyzja sprzyjająca Pamunkeyom wejdzie w życie w ciągu 90 dni od jej ogłoszenia i na dłuższą metę może mieć duży wpływ na funkcjonowanie obszarów położonych poza granicami rezerwatu Indian zlokalizowanego na wschód od Richmond. Nowy status plemienia oznacza, że członkowie ludu Pamunkey będą mogli otworzyć sklepy i punkty handlowe oferujące towary wolnocłowe, a także realizować przedsięwzięcia związane z hazardem. Otwiera się również przed nimi możliwość federalnego dofinansowania mieszkalnictwa, edukacji i opieki zdrowotnej. W trakcie procesu ubiegania się o federalne rozpoznanie Pamunkeyowie nie odnieśli się jednoznacznie do tego czy zamierzają otworzyć interes związany z hazardem. Kevin Brown powiedział w dniu ogłoszenia pomyślnej decyzji dla plemienia, że jego lud weźmie pod uwagę szeroki zakres możliwości rozwoju, w tym kasyna; zwrócił uwagę jednak na to, że gry nie są jedyną formułą za pośrednictwem której mogą realizować się rozwojowe przedsięwzięcia związane z nowym statusem.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Zdjęcie Kevina Browna: http://indiancountrytodaymedianetwork.com/

Artykuł ukazał się także na http://www.wolnemedia.net

ŹRÓDŁA:

1. Mark St. John Erickson, Pamunkey Indian tribe wins federal recognition 408 years after greeting the first English settlers http://www.dailypress.com/news/dp-pamunkey-indian-tribe-granted-federal-recognition-20150702-story.html

2. Joe Heim, A renowned Virginia Indian tribe finally wins federal recognition http://www.washingtonpost.com/local/a-renowned-virginia-indian-tribe-finally-wins-federal-recognition/2015/07/02/40cc0dd4-200a-11e5-aeb9-a411a84c9d55_story.html

3. Pamunkey Tribe wins final federal recognition decision from BIA http://www.indianz.com/News/2015/018051.asp

4. Brian Taylor, Virginia’s Pamunkey Tribe Granted Federal Recognition http://www.npr.org/sections/thetwo-way/2015/07/02/419564831/virginias-pamunkey-tribe-granted-federal-recognition

5. Markus Schmidt, U.S. grants federal recognition to Virginia’s Pamunkey tribe http://www.richmond.com/news/virginia/government-politics/article_6fa455b2-2bc2-589d-979e-71fd2b71b53f.html

Ten wpis został opublikowany w kategorii Historia, Korporacje i Instytucje, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s