Skarga na europejskie banki w Panamie

Rdzenni mieszkańcy, którzy będą bezpośrednio dotknięci skutkami projektu hydroelektrowni w Panamie nie byli konsultowani pomimo międzynarodowych i krajowych zobowiązań w zakresie ochrony praw człowieka wymagających uprzedniej i świadomej zgody ze strony narażonych społeczności. Działając w imieniu Indian Ngöbe-Bugle z Panamy ruch Movimiento 10 de Abril (M-10) złożył skargę do Independent Complaints Mechanism (ICM) na holenderski bank FMO i niemiecki bank rozwoju DEG, twierdząc, że hydroelektrownia Barro Blanco, finansowana przez duet europejskich banków, doprowadzi do zalania domów, szkół, miejsc kultu religijnego oraz ważnych stanowisk archeologicznych i kulturowych.

FMO i DEG właściwie zarzuciły proces oceny ryzyka projektu w zakresie jego wpływu na środowisko i rdzenne społeczności, przed zatwierdzeniem pożyczki opiewającej na sumę 50 mln dolarów USD dla podmiotu GENISA, autora projektu. Raport ICM, wydany 29 maja stwierdził, że „przed zatwierdzeniem projektu kredytodawcy powinni zyskać większą jasność co do tego, czy była odpowiednia zgoda ze strony miejscowych władz”, a wiele wskazuje na to, że „nie potraktowali  oni również wpływu na miejscowe wspólnoty wystarczająco poważnie”. Plan działań środowiskowych i społecznych (ESAP) towarzyszący projektowi „nie zawiera żadnych postanowień w zakresie nabycia gruntów i przesiedleń, nie mówi nic o zarządzaniu bioróżnorodnością i zasobami naturalnymi. Nie zawiera  również żadnego odniesienia do zagadnień związanych z dziedzictwem kulturowym”. Konkluzja jest więc taka, że „istotne kwestie związane z wpływem społecznym i środowiskowym, a w szczególności kwestie związane z prawami rdzennej ludności nie zostały kompletnie ocenione”.

„Nie wyrażaliśmy zgody na ten projekt, zanim został zatwierdzony, nie ma on naszej zgody także dzisiaj” – powiedział Manolo Miranda reprezentujący M-10, wydając jednocześnie przejrzysty komunikat: „Domagamy się aby rząd, GENISA i banki uszanowały nasze prawa i wycofały się z tego projektu”. Indianie podkreślają, że oczekują wycofania się z inwestycji przez FMO i DEG, czego częścią będzie zwrócenie się bezpośrednio do rządów Holandii i Niemiec, aby te podjęły publiczne zobowiązanie zapewnienia praw Ngöbe-Bugle.

Kompilacja: Damian Żuchowski

Na podstawie:

1. Kwame Biust „Indigenous Voices Ignored in Financing Panamanian Dam Project” http://www.ipsnews.net/2015/06/indigenous-voices-ignored-in-financing-panamanian-dam-project/

2. Campaigns: Barro Blanco – Large hydro project, Panama http://carbonmarketwatch.org/category/barro-blanco-large-hydro-project-panama/

Źródło: WolneMedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Panama, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s