Przyznano rasistowską antynagrodę roku 2015

Organizacja Survival International ogłosiła zwycięzcę Rasistowskiej Nagrody Roku 2015, która trafiła do rąk Fernando Furtado, deputowanego ze stanu Maranhao.


Furtado z Komunistycznej Partii Brazylii otrzymał nagrodę za wypowiedzi wygłoszone przez siebie w lipcu, podczas, których zasugerował, że Indianom z Amazonii należy pozwolić głodować. Nazwał ich też „kilkoma małymi gejami”. Po wywołaniu oburzenia w Brazylii, polityk został skłoniony do formalnego wycofania się ze swojej opinii.

Zwracając się  do drwali i farmerów, Fernando Furtado mając na myśli rdzennych mieszkańców Brazylii powiedział: „Nie wiedzą, jak sadzić ryż, więc pozwólcie im umrzeć z głodu i w ubóstwie, to jest najlepsza rzecz, ponieważ oni  nie wiedzą jak pracować”. Własne przemówienie członek Komunistycznej Partii Brazylii wygłosił do osadników ze wspólnoty São João do Caru, w pobliżu granicy z terytorium Indian Awa Guaja. Wiele pożarów, prawdopodobnie celowo zaprószonych przez drwali, wciąż szaleje w tym regionie, zagrażając kilkuset członkom plemienia Awa Guaja

Biorąc pod uwagę kontekst w jakim Furtado wygłosił swoje uwagi, organizacja Survival International wzywa do uznania je za akt podżegania do nienawiści rasowej. W regionie, w którym miało miejsce te wystąpienie panuje powszechna niechęć do Indian po tym jak doszło do operacji rządowej, podczas której wydalono drwali zajmujących teren rezerwy Awa. Jest wysoce prawdopodobnym, że te sentymenty były częścią motywów stojących za ostatnimi podpaleniami. Awa Guaja doświadczają jednak prześladowań od głębokich lat 1970. kiedy byli ścigani i mordowani przez osadników i wynajętych zabójców. W ostatnich latach kompanie drwali wycięły znaczną część ich lasów.

Jest to drugi rok z rzędu, kiedy Survival International przyznaje tę nagrodę brazylijskiemu politykowi. Rasistowską Nagrodę Roku 2014 otrzymał Luis Carlos Heinze, który powiedział, że „rząd jest w łóżku z czarnymi, Indianami i lesbijkami. Wszyscy przegrani”

Dyrektor Survival International, Stephen Corry, umotywował decyzję swojego środowiska w następujący sposób: „Te odrażające uwagi ukazują zakres rasizmu wobec plemiennych ludów wśród jednych z najbardziej wpływowych ludzi w brazylijskim społeczeństwie. Ważne jest to, że ludzie, zarówno w Brazylii, jak i za granicą są świadomi występowania tych postaw, na nich bowiem opiera się ludobójczy atak przemocy, w obliczu którego stoją obecnie brazylijskie plemiona. Dlatego zadecydowaliśmy o wyborze Furtado”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: Agência Assembleia
Na podstawie: SurvivalInternational.org
Artykuł ukazał się także na: WolneMedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s