Czy Andrew Jackson zniknie z 20-dolarówki?

Republikański senator James Lankford z Oklahomy przedstawił w czwartek 21 stycznia 2016 roku rezolucję wzywającą do usunięcia z 20-dolarówki wizerunku prezydenta Andrew Jacksona z powodu antyindiańskiej polityki prowadzonej przez siódmego prezydenta Stanów Zjednoczonych.


Andrew Jackson jako generał zdobył sławę wytaczając pierwszą wojnę przeciwko Indianom Seminole. Gdy został prezydentem, w 1830 roku zmusił Indian zamieszkujących południowo-wschodnie Stany Zjednoczone, w tym tzw. „pięć cywilizowanych plemion”, do opuszczenia ich ojczystych ziem i udania się w zabójczy marsz do dzisiejszej Oklahomy, w rezultacie którego zmarł średnio, co czwarty członek ludu Czirokez, a wielkie straty ponieśli również Czikasawowie, Czoktawowie i Krikowie. James Lankford tłumacząc treść przedłożonej rezolucji powiedział, że polityka Andrew Jacksona doprowadziła do „przymusowego przesiedlenia milionów i śmierci tysięcy amerykańskich Indian”. „Te nieludzkie przesiedlenie – stanowi jego zdaniem – rdzę na dumnej historii Stanów Zjednoczonych”.

Propozycja Lankforda ma związek z zapowiedzią sekretarza skarbu USA Jacka Lewa, który w czerwcu 2014 roku powiedział, że na amerykańskim banknocie powinna znaleźć się kobieta zasłużona dla historii Stanów Zjednoczonych. Zdaniem senatora z Oklahomy, Andrew Jackson powinien zostać zastąpiony przez kobietę. Mając to na uwadze Lankford wzywa obywateli USA, aby skontaktowali się z ministerstwem skarbu państwa, które planuje umieścić kobietę na 10-dolarowym banknocie. „Popieram historyczne uznanie amerykańskiej kobiety na banknocie 20-dolarowym oraz usunięcie Andrew Jacksona, ponieważ to on rozpoczął politykę usuwania, która zmusiła tysiące amerykańskich Indian do opuszczenia ojczyzny ich przodków” – podkreślił raz jeszcze Lankford w komunikacie prasowym.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: mccarvillereport.com, indiancountrytodaymedianetwork.com, indianz.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Historia, Protesty, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s