Duże wycieki ropy naftowej na północy Peru

W tym roku już dwa duże wycieki ropy naftowej dotknęły znaczną część peruwiańskiej Amazonii. Reakcja centralnego rządu w Limie była niewystarczająca i podjęta dopiero kilka tygodni po zaistnieniu rzeczonych awarii. W rezultacie spowodowanych uszkodzeń i strat pomocy potrzebuje około 8 tysięcy ludzi. Państwowe przedsiębiorstwo naftowe PetroPeru odpowiedzialne za te wydarzenia, a także Ministerstwo Energii i Górnictwa, odmawiają zaangażowania się w problem, deklarując, że wszystko jest pod kontrolą.

25 stycznia 2016 roku nastąpiła awaria na jednym z najważniejszych odcinków produkcji i dystrybucji ropy naftowej w Peru; problem dotyczy rurociągu na północy kraju. W rezultacie doszło do wycieku, a do środowiska przedostało się nawet 2000 baryłek ropy naftowej, która uderzyła bezpośrednio w lokalne społeczności. Powstała olbrzymia toksyczna plama. Pod wpływem oddziaływania czynników środowiskowych osiągnęła ona wkrótce Chiriaco, dopływ rzeki Marañón.

To prawdopodobnie już piąty wyciek od 2011 roku, do którego dochodzi z powodu zaniedbań firmy Perupetro. Zdaniem ministra środowiska Peru, Manuela Pulgar Vidala, awarie tego typu spowodowane są przez wykorzystywanie przestarzałych instalacji wymagających odpowiedniej konserwacji.

Obszar ten stanowi historyczne i kulturowe terytorium rdzennej ludności Amazonii. W przypadku rzeki Chiriaco wycieki ropy naftowej uderzają bezpośrednio w Indian Awajun; na długości rzeki Morona najbardziej narażeni pozostają Achuarowie, Wampi i Chapra, dla których ewentualna utrata wartości produkcyjnej ziemi i rzek bezpośrednio wpłynie na ich zdrowie i bezpieczeństwo żywnościowe, a także narazi ich na niebezpieczeństwo zdania na łaskę firm, ponieważ te aby obniżyć koszty rezygnują z zawodowej obsługi usuwania awarii oferując nisko płatne zatrudnienie lokalnym mieszkańcom. Najgorszym objawem tej praktyki jest posiłkowanie się dziećmi wykorzystywanymi do usuwania zalegającej, toksycznej mazi.

W ostatnich tygodniach przez strony sieci społecznościowych oraz organizacji i serwisów monitorujących sytuację w peruwiańskiej Amazonii, przetoczyły się zdjęcia obrazujące zniszczenia spowodowane przez te wycieki. Rzeka Chiriaco stała się czarna, a wokół niej tłoczyły się młodzież i dzieci z plemienia Awajun, zabrudzone od stóp do głowy. Katastrofa ta wymaga szybkiego działania na rzecz ratowania ludności, flory i fauny. Nie wiele jednak w tej sprawie zrobiono. Na wiadomość o wycieku agendy państwowe zareagowały z ostentacyjną powolnością. Perupetro, a także przedsiębiorstwa prywatne zaangażowane w rafinację, transport, dystrybucję, w obrót paliwami i innymi produktami naftowymi, potrzebowały kilku tygodni by zająć się katastrofą, podejmując konieczne środki dopiero pod wpływem nacisku medialnego. Edwin Montenegro, przewodniczący Regionalnej Organizacji Rdzennych Ludów z Północnej Amazonii w Peru (ORPIAN-P) poinformował, że lokalne wspólnoty zaczęły borykać się z różnymi dolegliwościami, w tym nudnościami. Jego zdaniem PetroPeru jest bardziej zaniepokojone odzyskiwaniem utraconej ropy naftowej niż oczyszczaniem strefy dotkniętej katastrofą.

KLIKNIJ NA LINK I PODPISZ PETYCJĘ W TEJ SPRAWIE

Opracowanie: Damian Żuchowski

Na podstawie:

1. Pronunciamiento: “Derrame de Petróleo pone en riesgo la vida de los Pueblos Indígenas http://www.aidesep.org.pe/pronunciamiento-derrame-de-petroleo-pone-en-riesgo-la-vida-de-los-pueblos-indigenas/

2. Frente a derrames urge modernizar Petroperú http://www.servindi.org/actualidad-noticias/14/02/2016/frente-derrames-urge-modernizar-petroperu

3. Peru: oil spill fouls major Amazon tributary http://ww4report.com/node/14634

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Peru, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s