Nielegalne górnictwo zagraża Indianom Yabarana, Hoti i Panare

Indianie Yabarana z wenezuelskiego stanu Amazonas zostali brutalnie zaatakowani przez uzbrojonych górników pracujących nielegalnie na ich terytorium. Przywódcę lokalnej wspólnoty Yabarana, Benjamina Pereza, który stoi na czele organizacji OIYAPAM, brutalnie pobito, a jego dom spalono. Poszkodowany mężczyzna otrzymał pogróżki i przebywa obecnie w ukryciu.


W wydanym oświadczeniu COIAM (organ koordynujący organizacje tubylcze ze stanu Amazonas) podkreślił, że nielegalne wydobycie „zanieczyszcza rzeki rtęcią oraz innymi toksycznymi substancjami” i powoduje „poważne szkody dla ludności tubylczej, w tym handel ludźmi i benzyną”. Inne grupy tubylcze takie jak Hoti, Panare, Yekuana i Piaora od lat cierpią z powodu inwazji górników na ich ziemie, którzy zagrażają im, zanieczyszczając rzeki i dziesiątkując ryby, będące źródłem ich utrzymania. Skażenie głównych rzek w gminie Manapiare w stanie Amazonas narasta w rezultacie bezustannej inwazji górników i uzbrojonych grup. Według COIAM wzrost tego typu aktywności odnotowywany jest wzdłuż biegu rzek Parucito, Caño Majagua, Caño Mosquito, Caño Corobita, Serranía de Maigualida, Caño Asita oraz Río Parú.

Czterdzieści organizacji z Wenezueli wydało oświadczenie, w którym udzieliło swojego poparcia plemionom Yabarana, Hoti, Panare i Piaora, żądając, aby władze centralne zrobiły więcej dla powstrzymania inwazji górników i drwali. Wezwały również niedawno wybrane Zgromadzenie Narodowe do uchwalenia prawa przyśpieszającego uznanie tubylczych terytoriów. Do tej pory choć sytuacja była wielokrotnie zgłaszana przez organizację Yabaranów (OIYAPAM) oraz organizację Indian Yekuana (KUYUNU), nie doczekano się efektywnego jej monitorowania.

Warto zauważyć, że od 2013 roku Centrum Badań Ekologicznych Wenezueli (CIEV) obserwuje rosnącą ekspansję nielegalnego górnictwa w regionie znanym jako wenezuelska Gujana, który obejmuje stany Bolivar, Delta Amacuro i Amazonas. W tym czasie CIEV zarejestrowało w stanie Bolivar o 40% hektarów ziemi więcej zniszczonej w wyniku wydobycia, w obszarach Sierra Imataca en El Palmar, Paragua, Upata oraz El Manteco. Postępy mineralnej konkwisty w wymienionym regionie są na tyle dotkliwe, że zagrażają Parkowi Narodowemu Canaima położonemu przy wenezuelskiej granicy z Gujaną i Brazylią.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Zdjęcie: web.laclase.info
Na podstawie: servindi.orgsurvivalinternational.org
Artykuł ukazał się także na WolneMedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Protesty, Przemoc, Wenezuela, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nielegalne górnictwo zagraża Indianom Yabarana, Hoti i Panare

  1. Maciej pisze:

    Wenezuela nie graniczy z Boliwią.

    • Dziękuję za zauważenie lapsusu językowego. Oczywiście w tamtym miejscu powinno być z Brazylią. Dzięki pana interwencji te zdanie zostanie poprawione zgodnie z sytuacją faktyczną. Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s