HIV/AIDS dziesiątkuje Indian Warao

Badania przeprowadzone wśród wytypowanych społeczności Indian Warao potwierdzają, że są oni w niepokojącym stopniu trawieni przez HIV/AIDS. Do niedawna członkowie tego plemienia nie znali tej choroby – pierwsze przypadki odnotowano w 2007 roku. Szczególnie agresywny szczep wirusa jest obecny w kilkudziesięciu społecznościach Warao i rozprzestrzenia się bardzo szybko.


W jednym z badań w które zaangażowani był dr Julian Villalba i inni badacze Wenezuelskiego Instytutu Badań Naukowych i Instytutu Biomedycznego na Uniwersytecie Centralnym w Caracas stwierdzono, że w ośmiu wspólnotach Warao dotknięty wirusem jest prawie co dziesiąty członek społeczności. To odsetek dwudziestokrotnie większy od narodowego społeczeństwa Wenezueli, oraz dwukrotnie większy niż w Afryce Subsaharyjskiej. Proporcja ta wśród dzieci jest niepokojąco wysoka. „To nas zabija, jeden po drugim” – alarmuje jeden z członków plemienia Warao.

Wielu Warao nie rozpoznaje HIV/AIDS po nazwie, ale po symptomach, które towarzyszą chorobie. Prałat Felipe González poprosił mieszkańców San Francisco de Guayo, jednej z indiańskich wsi, by opisali jakie objawy choroby towarzyszyły ludziom przed śmiercią. Wśród nich pojawiały się następujące określenia: diaraya (gorączka), sojo (biegunka), botukataya (zmniejszenie masy ciała), botobotoya (osłabienie), ataearakateobo (zawroty głowy).

AIDS trafiła na łono społeczności Warao za pośrednictwem nielegalnie operujących górników. Ponadto wielu Warao migruje do pobliskich miast w poszukiwaniu pracy, po tym jak koncerny naftowe zanieczyściły rzeki. Indianie z tej grupy plemiennej borykają się również z wysokim wskaźnikiem zapalenia wątroby, gruźlicy oraz innymi dolegliwościami zdrowotnymi. Pomimo wielokrotnie zgłaszanych postulatów i wniosków do centralnego rządu w Caracas w tej sprawie, wciąż posiadają ograniczony dostęp do opieki zdrowotnej.

Indianie Warao żyją w regionie Delty Orinoko we wschodniej Wenezueli. Według spisu ludności w Wenezueli z 2011 roku, populacja Delty Amaracu wynosi 165 525 mieszkańców, wśród której 49771 osób to Indianie Warao. Wielu z nich mieszka w domach na palach z dachami krytymi strzechą. Pozostają bezpośrednio związani z rzeką, która służy im jako źródło wody pitnej, pozyskiwania żywności oraz do transportu.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.orgglobalvoices.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Wenezuela, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s