Stan wyjątkowy na ziemiach Shuarów w Ekwadorze

Grudzień 2016 roku przyniósł kolejną, tym razem najpoważniejszą eskalację napięcia, wokół inwestycji górniczych na ziemiach Indian Shuar w Ekwadorze. Indianie Shuar postanowili zorganizować się i bronić terytoriów przodków po tym jak ekwadorski rząd w ramach projektu eksploatacji miedzi przyznał koncesję obejmującą powierzchnię 41 tysięcy hektarów chińskiemu konsorcjum EXSA (Ecuacorriente i Explorcobres), która zyskała w rejonie prawo do badań i wydobycia na następne 25 lat. Projekt znajdujący się obecnie w fazie poszukiwań i lokalizacji surowców, według szacunków może przynosić roczne zyski w wysokości 1,2 miliarda dolarów USD.

Aby przygotować grunty dla inwestora ekwadorskie siły bezpieczeństwa w sierpniu 2016 roku eksmitowały shuarską społeczność Nankints. Do wysiedlenia doszło bez ich uprzedniej i świadomej zgody – ekwadorska administracja dopuściła się tym samym naruszenia Konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy ILO’169, Deklaracji ONZ ds. Ludów Tubylczych, a także zapisów Konstytucji Ekwadoru. Ważniejszym okazał się nakaz sądowy jaki dostarczyła spółka węglowa, przyjęto twierdzenie, że był on ważniejszy niż wymienione akty prawne i prawa społeczności tubylczej zamieszkującej te ziemie od setek lat.

Wraz z usunięciem społeczności i przygotowaniami do prac górniczych w obszarze, miejscowa jednostka administracyjna – kanton San Juan Bosco – została zmilitaryzowana. W listopadzie ubiegłego roku kilku Shuarów próbowało odzyskać terytorium poprzez fizyczne wkroczenie w jego granice, lecz opór stawili im policjanci i personel wojskowy oddelegowani do zabezpieczenia ekspulsowanych uprzednio ziem. Kilka osób zostało rannych. W następstwie tych wydarzeń do negocjacji z rządem w Quito przystąpiły Konfederacja Rdzennych Narodów Ekwadoru (CONAIE) oraz Konfederacja Rdzennych Narodów Ekwadorskiej Amazonii (CONFENIAE), lecz  nie osiągnięto porozumienia.

W środę 14 grudnia 2016 roku doszło do kolejnej siłowej konfrontacji – tym razem obok osób rannych, zginął jeden z policjantów. Wobec tego biegu wypadków rząd Ekwadoru ogłosił 30-dniowy stan wyjątkowy w całej prowincji Morona Santiago, pozbawiając jej mieszkańców między innymi prawa do swobodnego przemieszczania się, wolności zrzeszania się oraz wolności zgromadzeń. W obszar konfliktu przemieszczono dodatkowo 700 elitarnych żołnierzy i policjantów, czołgi, wojskowe samochody ciężarowe i helikoptery celem wzmocnienia jednostek stacjonujących w  kantonie San Juan Bosco. Świadkowie relacjonowali, że wystrzały z karabinów wywołały popłoch wśród miejscowej społeczności. Personel wojskowy i żandarmeria patrolowały ulice w pojazdach opancerzonych. Całe rodziny wobec tej demonstracji szukały schronienia w górach, zapanowała atmosfera strachu.

19 grudnia 2016 roku Indianie Kichwa z Sarayaku z prowincji Pastaza, znani z wieloletniego procesu przeciwko eksploatacji ropy naftowej na ich ziemiach, publicznie zadeklarowali swoje poparcie dla Shuarów, wezwali do rozpoczęcia dialogu i dokonali społecznościowego zatrzymania jedenastu żołnierzy, którzy niezapowiedziani, podróżowali przez ich rodzime terytorium. Po rozmowach z gubernatorem Pastazy i dowódcą brygady, żołnierze zostali uwolnieni i bezpiecznie wydaleni z rejonu Sarayaku. Prezydent Ekwadoru, Rafael Correa podgrzewał jednak atmosferę mówiąc o „porwaniu” żołnierzy. Szkalował również Indian Shuar nazywając ich „pół-przestępcami”, którzy rzekomo próbują wymusić korzyści materialne.

Dzień po zatrzymaniu żołnierzy w Sarayaku, ekwadorska policja przeprowadziła nalot na biuro międzyyprowincjonalnej federacji Shuarów (Federación Interprovincial de Centros Shuar – FICSH) i zatrzymała negocjacyjnie usposobionego przewodniczącego organizacji, Augustina Wachapę. Tego samego dnia Ministerstwo Środowiska Ekwadoru zapowiedziało również represje wobec oddolnej organizacji ekologicznej Acción Ecológica i która dała się we znaki notablom w stolicy swoją kampanią przeciw górnictwu oraz tweetami dotykającymi kwestii ochrony środowiska i praw rdzennych mieszkańców, teraz zagrożonych w związku z mega kopalnią jaka powstać ma na ziemiach Shuarów.

Przedstawiciele organizacji odrzucili zarzuty związane z rzekomym naruszeniem prawa krajowego i zapowiedzieli, że „nadal będą bronić praw ludzi i natury”. Acción Ecológica i w 2016 roku obchodziła 30-lecie swojej działalności, grupa wniosła w tym czasie istotny wkład w ruch ekologiczny w Ekwadorze, począwszy od kwestii wydobycia surowców, zmian klimatycznych, GMO, wylesiania, a skończywszy na kwestii wolnego handlu długami ekologicznymi, globalizacji oraz odpowiedzialności korporacyjnej za straty środowiskowe i społeczne.

22 grudnia 2016 roku oświadczenie na temat militaryzacji terytorium Shuarów i przetrzymywania Augustina Wachapa wydało CONAIE. Konfederacja Rdzennych Narodów Ekwadoru uznała zatrzymanie przewodniczącego FICSH za arbitralne, zarzucono służbom, że rdzenny działacz został pobity i oczerniony, a cała akcja stanowiła jedynie demonstrację rasizmu i przemocy państwa wobec rdzennej ludności. Zażądano uwolnienia zarówno Wachapa jak i pięciu indiańskich więźniów pochodzących ze społeczności Nankints. W oświadczeniu CONAIE przypomniało organom państwa o podstawowych prerogatywach krajowych i międzynarodowych gwarantujących Pierwszym Mieszkańcom Ekwadoru prawo do konsultacji oraz swobodnej i świadomej zgody wobec roszczeń chińskiego podmiotu gospodarczego. Jednocześnie w dokumencie podpisanym przez przewodniczącego organizacji, Jorge Herrera, prezydent Ekwadoru Rafael Correa został przedstawiony jako osoba, która naciska na siły zbrojne, oczekując działań wobec Shuarow, działań jakich nie widziano nawet w czasie dyktatury. Tymczasem, jak podkreślono, Shuarowie walczyli w wojnie z Peru, stojąc solidarnie ramię w ramię z ekwadorskimi siłami zbrojnymi podczas obrony pasma górskiego Condor – obszaru, który teraz przekazano chińskim i kanadyjskim firmom wydobywczym.

CONAIE przywoławszy przypadek Sarayaku apeluje do dobrej woli sił porządkowych: „Wiemy, że siły zbrojne będą chciały znaleźć inne rozwiązanie konfliktu, nie zawierające represyjnych działań przeciwko Ekwadorczykom”. Inną rolę według organizacji ekwadorskich Indian odgrywa w sporze Correa, który potwierdził w ostatnich tygodniach „autorytarny, arogancki i rasistowski” charakter swoich rządów i nie waha się przed wprowadzeniem kraju w stan poważnej konfrontacji. „Stan wyjątkowy jest niekonstytucyjny, ponieważ generuje więcej przemocy i konfliktu. To wyraźnie pokazuje, że rząd jest gotowy zagrozić stabilności kraju, aby zapewnić bezpieczeństwo chińskich spółek węglowych” – czytamy dalej.

Konfederacja Rdzennych Narodów Ekwadoru wezwała do położenia kresu prześladowaniom oraz arbitralnym zatrzymaniom rdzennych mieszkańców i chłopów w Morona Santiago oraz w całym kraju, tylko za to, że bronią własnych praw. Jako jedną z metod rozwiązania sporu zaproponowano powołanie komisji mediacyjnej w ławach, której zasiedliby między innymi przedstawiciele ONZ i kościoła katolickiego.

W końcowym fragmencie oświadczenia CONAIE wyraziło wdzięczność za solidarność okazaną przez Ekwadorczyków, organizacje rdzennej ludności oraz stowarzyszenia broniące praw człowieka w Ameryce Łacińskiej i na całym świecie. Zdaniem ekwadorskich Indian społeczność międzynarodowa powinna być teraz szczególnie czujna na to, co dzieje się w Ekwadorze, w szczególności z „siostrami i braćmi z narodu Shuar”, których terytorium i życie są w niebezpieczeństwie.

Petycje w tej sprawie możesz podpisać na stronie CulturalSurvival.orgAmazonWatch.org.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Artykuł ukazał się także na http://www.wolnemedia.net

BIBLIOGRAFIA

1. „#SOSPUEBLOSHUAR: Respect the Right to Free, Prior, Informed Consent in Ecuador”, https://www.culturalsurvival.org/news/sospuebloshuar-respect-right-free-prior-informed-consent-ecuador

2. Sevastien Malo, „U.N. experts slam Ecuador over forced closure of land rights group”, http://www.reuters.com/article/us-un-ecuador-landrights-idUSKBN14J1TW

3. Moira Birss, „New Witch Hunt in Ecuador Against Indigenous and Environment Defenders”, http://amazonwatch.org/news/2016/1223-new-witch-hunt-in-ecuador-against-indigenous-and-environment-defenders

4. „Ecuador Moves To Close Leading Environmental Organization as Part of Crackdown on Civil Society”, http://amazonwatch.org/news/2016/1221-ecuador-moves-to-close-leading-environmental-organization-as-part-of-crackdown-on-civil-society

5, Chakana Kronik, „Ecuador’s Standing Rock? #SOSPUEBLOSHUAR”, https://intercontinentalcry.org/ecuadors-standing-rock/

6. „CONAIE frente a la militarización territorio Shuar y detención de Agustín Wachapá, presidente FICSH”, http://conaie.org/2016/12/23/conaie-frente-a-la-militarizacion-territorio-shuar-y-detencion-de-agustin-wachapa-presidente-ficsh/

7. „Rząd Ekwadoru grozi zamknięciem kolejnej pozarządowej organizacji społeczno-ekologicznej”, http://milinda.pl/rzad-ekwadoru-grozi-zamknieciem-kolejnej-pozarzadowej-organizacji-spoleczno-ekologicznej

8. „Atak na Amazonię, czyli wujek Chen zamiast wujka Sama”, https://amazonicas.wordpress.com/2013/04/05/atak-na-amazonie-czyli-wujek-chen-zamiast-wujka-sama/

9. Mercedes Alvaro, „Batalla en la Amazonia: Rafael Correa reprime a la etnia Shuar para avanzar con un proyecto minero chino”, http://www.infobae.com/america/america-latina/2016/12/24/no-haz-lo-que-digo-rafael-correa-reprime-a-los-indigenas-shuar-para-avanzar-con-un-proyecto-minero-chino-panantza-san-carlos/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekwador, Korporacje i Instytucje, Protesty, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Stan wyjątkowy na ziemiach Shuarów w Ekwadorze

  1. phi pisze:

    chuj mnie to obchodzi, nieistotny temat

    • Mieszkańca Buenos Aires, Londynu, Kuala Lumpur lub Johanesburga, który zareagowałby z oburzeniem, lub z uwagą na tragedię mieszkańca Polski, Twojej miejscowości lub Ciebie samego nazwałbym osobą życzliwą a nawet wielką. Natomiast tych, którzy użyli by dokładnie tych samych słów, co ty powyżej nazwałbym dyplomatycznie osobami zainteresowanymi własnym obejściem i własnym powodzeniem bez baczenia na szersze otoczenie. Z drugiej strony zauważ, że czytając ten artykuł wszedłeś na stronę całkowicie poświęconą ludności tubylczej obu Ameryk. Obecnośc tego tematu, na tej konkretnej stronie, nie powinna Ciebie więc dziwić…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s