Zabójstwa indiańskich przywódców w Kolumbii i Meksyku

Yoryanis Isabel Bernal Valera, 43-letnia przywódczyni Indian Wiwa z Sierra Nevada de Santa Maria, została zamordowana. Bernal Valera brała czynny udział w kampanii poświęconej zarówno prawom rdzennych mieszkańców Kolumbii jak i prawom kobiet.

Indianie Wiwa, znani również jako Arsario, są jednym z czterech plemion żyjących w Sierra Nevada de Santa Maria w północnej Kolumbii. Indianie z Sierra Nevada de Santa Maria, będący spadkobiercami cywilizacji Tairona, są przekonani, iż spoczywa na nich odpowiedzialność za równowagę całego wszechświata.

Bernal Valera jest najnowszą ofiarą serii ataków na przywódców z Sierra Nevada de Santa Maria, którzy współtworząc trzon ruchu rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, narażają się różnym ośrodkom wpływu. Wielu spośród nich zginęło z rąk gangów narkotykowych, żołnierzy kolumbijskiej armii i lewicowych partyzantów.

W listopadzie 2012 roku głośnym stał się przypadek zamachu na Rogelio Meija. Wówczas mężczyzna reprezentujący przywództwo Indian Arhuaco – innego ludu z Sierra Nevada de Santa Maria – cudem uniknął śmierci.

José Gregorio Rodríguez, sekretarz organizacji Wiwa Golkuche, w komentarzu do śmierci Bernal Valeri powiedział, że „Rdzenni mieszkańcy są zagrożeni i zastraszani. Dziś zamordowali naszą towarzyszkę i naruszyli nasze prawa. Nasi pozostali przywódcy muszą być chronieni”.

Problem przemocy wobec rdzennych przywódców nie ogranicza się tylko do Kolumbii. Indiańscy aktywiści w całej Ameryce Łacińskiej są mordowani w ramach procederu kradzieży tubylczych ziem i zasobów. Mordercy i zleceniodawcy zabójstw rzadko są pociągani do odpowiedzialności.

W styczniu 2017 roku ofiarą śmiertelnego w skutkach zamachu padł przywódca meksykańskich Indian Tarahumara, Isidro Baldenegro López. W 2005 roku otrzymał on prestiżową nagrodę Goldman Environmental Prize, zwaną ekologicznym noblem za walkę z nielegalnym wylesieniem. Osoby odpowiedzialne za morderstwo Baldenegro powiązani są ze znanymi zabójcami innych aktywistów środowiskowych z regionu. Zamordowanego przywódcę Indian Tarahumara pochowano w Coloradas de la Virgen, na gruntach terytorialnych lokalnej społeczności, których jego rodzina broniła od pokoleń.

Isidro Baldenegro López w 2003 roku został aresztowany na 15 miesięcy za organizacje protestów przeciw nielegalnemu wylesianiu gór Sierra Madre. Dwie dekady wcześniej jego ojciec został zastrzelony krótko po tym jak stanął na czele masowych protestów przeciw korporacji trudniącej się wyrębem lasu.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Na podstawie: Telesurtv.netTheGuardian.comsurvivalinternational.org,

ResumenLatinoamericano.org,NPR.org, ElHeraldo.co

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolumbia, Meksyk, Protesty, Przemoc i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s