Papież Franciszek upomniał się o prawa rdzennej ludności Peru, w tym Indian znajdujących się w dobrowolnej izolacji

W trakcie ośmiu lat istnienia i redakcji „Serwisu Solidarnościowego Borduna” poświęconego sytuacji i prawom rdzennej ludności obu Ameryk opublikowano na jego łamach około 70 artykułów, wiadomości i swoistych alarmów, dotyczących sytuacji, historii oraz aktualnych zagrożeń stojących przed Indianami znajdującymi się w dobrowolnej izolacji / nie utrzymującymi stałych kontaktów ze społeczeństwem narodowym.

Z satysfakcją należy odnotować, że podczas styczniowej pielgrzymki  (2018 r.) do Peru i Chile, obok upomnienia się o prawa i dobrostan Mapuczów oraz rdzennej ludności Amazonii, papież Franciszek bardzo wyraźnie podkreślił niebezpieczeństwa stojące przed Indianami znajdującymi się w dobrowolnej izolacji (PIAV) oraz upomniał się o ich ochronę i równorzędne traktowanie.

FRANCISZEK AMAZONIA

Papież Franciszek podczas spotkania z rdzennymi mieszkańcami peruwiańskiej Amazonii w Puerto Maldonaldo (19.01.2018) 

„Z tej troski wypływa pierwotna opcja na rzecz życia najbardziej bezbronnych. Myślę o ludach nazywających się „Pueblos Indígenas en Aislamiento Voluntario (PIAV)” [Ludy Pierwotne w Dobrowolnej Izolacji]. Wiemy, że są najbardziej podatne na zagrożenia spośród zagrożonych. Doświadczenie czasów minionych zmusiło je do izolowania się nawet od własnych grup etnicznych, rozpoczynając dzieje odosobnienia w najbardziej niedostępnych miejscach puszczy, aby mogły żyć w wolności. Nadal brońcie tych najbardziej bezbronnych braci. Ich obecność przypomina nam, że nie jesteśmy absolutnymi panami całego stworzenia i że nie możemy rozporządzać dobrami wspólnymi w rytmie zachłanności i konsumpcji. Trzeba, aby istniały ograniczenia, które pomogłoby nam bronić się przed każdą próbą masowego zniszczenia ostoi, która nas konstytuuje.

Uznawanie tych ludów – które nigdy nie mogą być traktowane jako mniejszość, ale autentyczni partnerzy – jak również wszystkich ludów pierwotnych, przypomina nam, że nie jesteśmy absolutnymi panami stworzenia. Pilnie należy przyjąć istotny wkład, jaki ofiarowują całemu społeczeństwu, nie czynić z ich kultur idealizacji stanu naturalnego, a także swego rodzaju muzeum stylu życia z przeszłości. Ich wizja wszechświata, ich mądrość mogą nas, nie należących do ich kultury, wiele nauczyć. Wszystkie wysiłki, które podejmujemy w celu poprawy życia ludności amazońskiej, będą zawsze mizerne. Budzą niepokój wieści o postępach niektórych chorób. Przeraża milczenie, bo zabija”.

Całe przemówienie:
https://gosc.pl/d…/4462289.Broncie-waszej-kultury-i-godnosci

Podróż apostolska Franciszka do Peru: spotkanie z ludnością Amazonii https://www.youtube.com/watch?v=wAJOijWfD2I

Ten wpis został opublikowany w kategorii Europa, Indianie Izolowani, Peru, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s