Ekwador wycofuje nowe koncesje naftowe i górnicze

Podczas grudniowego spotkania z przedstawicielami rdzennych mieszkańców Ekwadoru, prezydent Ekwadoru, Lenin Moreno zapowiedział skończenie z przydzielaniem wszelkich nowych koncesji naftowych i górniczych bez uprzednich konsultacji ze społecznościami lokalnymi, tak jak wymaga tego ekwadorska konstytucja. Deklaracja ta padła niespodziewanie, w kulminacyjnym punkcie konfliktu między rządem Ekwadoru a rdzennymi mieszkańcami kraju. Przez dwa tygodnie prawie 10 tysięcy ekwadorskich Indian maszerowało do stolicy kraju, Quito, pokonując dystans ponad 200 km z macierzystego lasu deszczowego w Amazonii. Zebrani pod Pałacem Prezydenckim zażądali spotkania z nowym prezydentem.

Przywódcom ekwadorskich Indian udało się spotkać z Moreno w poniedziałek 11 grudnia. Oprócz wprowadzenia moratorium na wydobycie ropy i kopalnię, w trakcie rozmów osiągnięto także inne porozumienia dotyczące m.in. dwujęzycznej edukacji, amnestii oraz ułaskawienia autochtonów stojących w obliczu zarzutów karnych za udział w protestach w 2015 roku.

Dyrektor programowy Amazon Watch w Ekwadorze, Kevin Koenig komentując oświadczenie ekwadorskiego prezydenta powiedział: „To wielkie zwycięstwo ekwadorskiego ruchu rdzennych mieszkańców, a także globalnych wysiłków dla utrzymania paliw kopalnych w ziemi. Stanowi one wyraźny sygnał dla międzynarodowych rynków surowcowych, że nowa ekstrakcja surowców bez porozumienia z rdzennymi mieszkańcami jest czystym naruszeniem praw i tych zasobów […] Wzywamy prezydenta Moreno do przestrzegania w dobrej wierze tego porozumienia”

O ile ogłoszenie moratorium nie odnosi się do istniejących już koncesji naftowych i górniczych, to wydaje się, że kończy na ten moment ekwadorskie plany dotyczące przedłożenia 16 nowych koncesji naftowych w 2018 roku, których licytację rząd ogłosił w listopadzie w nadziei na przyciągnięcie większego zainteresowania ze strony zagranicznych przedsiębiorstw. Deklaracja Lenina Moreno nie oznacza zakończenia konfliktów naftowych na rdzennych terytoriach. Już na początku stycznia 2018 roku rozpoczęto nowe wiercenia w Parku Yasuni.

Autochtoniczne społeczności z południowej części ekwadorskiej Amazonii – na którą przepada większa część koncesji wydobywczych w kraju – wielokrotnie wyrażały stanowczy sprzeciw wobec wydobycia surowców na ich terytoriach. Rząd Ekwadoru był regularnie oskarżany o nieprzestrzeganie zasad konsultacji z lokalnymi społecznościami w tej sprawie, a stawiane przez nich zarzuty potwierdził Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka”.

Przygotował: Damian Żuchowski
Na podstawie: AmazonWatch.org [1] [2]News.Mongabay.com
Artykuł ukazał się także na: WolneMedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ekwador, Korporacje i Instytucje, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s