Kolumbijscy żołnierze oskarżeni o zabicie 12 Indian z Sierra Nevada de Santa Maria

Przed siedmioma laty bezprecedensowa sprawa kobiety, która straciła niepełnosprawnego syna, uprowadzonego i zamordowanego przez kolumbijskich żołnierzy, szukających nagrody za ujmowanie i zabijanie „rzekomych partyzantów”, ukazała szerszą patologię kwitnącą w kolumbijskich siłach zbrojnych za czasów prezydentury Alvaro Uribe. Od momentu podpisania porozumienia pokojowego z FARC na jaw wychodzą kolejne przypadki, ujawniające rozległość tego procederu.

W latach 2002-2005 dwunastu rdzennych mieszkańców z ludów Kankaumo i Wiwa (Asario) z regionu Sierra Nevada de Santa Maria, zostało zamordowanych przez kolumbijskich żołnierzy, którzy następnie przedstawili swoje ofiary jako partyzantów zabitych w walce. Wnioski te płyną z prac Specjalnej Jurysdykcji dla Pokoju (​​​​​JEP – ​​​​​Jurisdicción Especial para la Paz), która przygląda się działalności 10 żołnierzy z batalionu La Popa. Sprawa jest częścią szerszego śledztwa obejmującego 15 żołnierzy oskarżonych w sumie o 126 morderstw.

W analizie raportu opublikowanego na łamach gazety „El Espectador” wskazano, że rdzenni mieszkańcy – głównie mężczyźni – padli ofiarą pozasądowej egzekucji w Valledupar z rąk żołnierzy batalionu La Popa. Kilka osób opisanych w raporcie zostało zatrzymanych bezpośrednio na ich ziemiach lub w domach, po czym zamordowanych. Po zabójstwach z zimną krwią ofiary, wśród nich także 13-letnia dziewczyna, byli przedstawiani przez wojsko jako osoby niezidentyfikowane lub jako partyzanci zabici w walce.

Sprawa ta może mieć kluczowe znaczenie dla wyjaśnienia zjawiska „fałszywych trafień” w Kolumbii. Terminem tym określa się udział członków kolumbijskiej armii w mordowaniu cywilów, którzy nie stosowali przemocy, a mimo to byli następnie przedstawiani jako uzbrojone ofiary wojny domowej. Paradoksalnie, kolumbijscy żołnierze przebywali na ziemiach rdzennych społeczności, aby chronić lokalnych mieszkańców. Wbrew temu zobowiązaniu, żołnierze napiętnowali rdzenną ludność uznając ją za partyzantów lub ludzi pomagających partyzantom.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Na podstawie:

Colombia: militares son acusados de asesinar a 12 indígenas

https://www.servindi.org/actualidad-noticias/14/07/2021/colombia-militares-son-acusados-de-asesinar-12-indigenas

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kolumbia, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s