Powracają plany budowy tam na rzece Xingu

Po kilkunastu latach na biurka kreślarskie powracają plany budowy tam na rzece Xingu, głównego dopływu Amazonki. Zamiar budowy olbrzymiej tamy na rzece Xingu został zablokowany w 1989 roku po serii protestów. Realizacja niniejszej inwestycji groziła zalaniem 7200 kilometrów kwadratowych lasu tropikalnego oraz równoważyła się z przesiedleniem 5 indiańskich plemion.

Dziś zamierzenia te wracają z wzmożoną siłą i mają wielu orędowników w gronie najwyższych władz stanowych i nie tylko. Z początkiem czerwca 2007 roku Indianie znad Xingu oraz NGO’s (organizacje pozarządowe) spotkali się w Altamirze aby omówić kwestie planowanej budowy. Obydwie strony zgodnie wyraziły zaniepokojenie odnośnie forsowanego projektu:

 Jesteśmy całkowicie przeciwni Belo Monte (pierwsza z planowanych tam) ponieważ rzeka Xingu jest naszym życiem. Śmierć rzeki zagraża naszemu życiu, naszej przyszłości, naszym ludziom, naszym dzieciom i wnukom. Wszelka ingerencja w Xingu spowoduje zagładą zwierząt i ryb a także będzie głęboko oddziaływać na nasze ziemie i życie”.

Materiał archiwalny

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Protesty, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s