Dominikana bez ludności tubylczej?

Nowy akt prawny zaproponowany w ciele ustawodawczym Dominikany, skutecznie usunie ludność tubylczą z rejestru populacyjnego tego kraju. Reforma prawa wyborczego Dominikany będzie identyfikować tylko trzy grupy ludnościowe, określane jako mulat, czarny lub biały. Ten sam podział zostanie zastosowany w nowym dowodzie osobistym ID, który będzie zawierać ponadto szeroki zakres informacji: grupę krwi, imiona oraz nazwiska ojca i matki, zdjęcie cyfrowe i odciski palców.

Wyłączenie Indian z klasyfikacji wzbudziło protesty i uruchomiło petycje, której zadaniem jest wstrzymanie ratyfikacji prawa, przynajmniej do czasu wprowadzenia zalecanych zmian. Pomimo, że rdzenna ludność Hispanioli (Dominikana i Haiti) została praktycznie całkowicie wyniszczona podczas wczesnej fazy kolonizacji hiszpańskiej, to na Dominikanie nadal żyją potomkowie pierwszych mieszkańców, Metysi, spośród których wielu przyznaje się do powinowactwa z przodkami.

Kolonizacja Hispanioli należała do jednych z najbardziej brutalnych etapów konkwisty. W ciągu 40 lat, kilkumilionowa populacja i wysoko rozwinięta kultura żyjących tu Indian Taino (Arawak) zostały całkowicie wyniszczone. Ludność tubylcza była oszukiwana, eksploatowana, mordowana i niewolona – wymierała na europejskie choroby na które nie miała immunologicznej odporności. Współcześnie, nader często próbuje się humanizować hiszpański podbój Ameryki, ukazując go jako bardziej ludzki niż choćby ten angielski. Przykład kolonizacji Hispanioli i innych wysp karaibskich, dają kłam zamysłom regeneracyjnym hiszpańskiej obecności w Nowym Świecie. Źródła historyczne poświadczają, że indiańskie matki zabijały nowo narodzone dzieci aby te nie dostały się w hiszpańską niewolę. Uciekając przed pościgiem kolonizatorów Indianie nierzadko wybierali śmiertelny skok w przepaść niż służbę u samozwańczych władców ich ojczyzny.

Na podstawie: intercontinentalcry.org; dominicantoday.com

P.S: Podpisz petycję w tej sprawie: http://www.ipetitions.com/petition/tainotikiskeya2011/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Antyle/Karaiby, Kultura, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dominikana bez ludności tubylczej?

  1. Pingback: „Lato, jesień, zima, wiosna – Do Boliwii droga prosta!” | sakayayallah

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s