John Nady zbezcześci święte miejsce Indian Pomo?

Około 200 rdzennych mieszkańców i sympatyków odbyło marsz do domu przedsiębiorcy i milionera, Johna Nady’ego, który zamierza zbezcześcić Wyspę Grzechotnika (Rattlesnake Island), duchowe centrum wspólnoty Elem Południowych Pomo.

 

John Nady zapisał się między innymi jako wynalazca bezprzewodowego modelu mikrofonu używanego obecnie przez wielu muzyków i prezenterów. Obecna inwestycja prezesa Nady Systems, przysłania wcześniejsze dokonania tego wytwórcy, prowadząc go wyraźnie na manowce prawomyślności. O czym mowa? Otóż przed ośmioma laty zakupił on za 2,5 mln dolara Wyspę Grzechotnika, położoną na jeziorze Clear w Kalifornii i od dawna próbuje wybudować na niej letni kompleks domów opartych na formule „zrównoważonego rozwoju”.

Wyspa Grzechotnika znajduje się niedaleko wspólnoty Elem Indian Pomo, dokładniej na wschodniej stronie jeziora Clear. Ten stosunkowo nieduży cypel lądu od tysięcy lat stanowi tradycyjne centrum życia ludu Pomo, ślady obecności ludzkiej w tym miejscu datowane są na 6-8 tysięcy lat wstecz. Rattlesnake jest wiekopomnym w swej wymowie, miejscem pochówków, ceremonii oraz punktem lokalizacji historycznej wsi. Wyspa stanowi także dom dla wielu gatunków zwierząt i roślin, niektóre spośród nich nadal służą tutejszym Pomo.

Generalne problemy z utrzymaniem tradycyjnej własności wyspy rozpoczęły się wraz z utrwalaniem amerykańskiej obecności w Kalifornii. W 1877 roku Rattlesnake zostało potraktowane jak własność prywatna, rzekomo w rezultacie „błędu urzędniczego”, który pozbawił rdzennych mieszkańców praw do lądu (sic!). Od tego czasu wyspa kilkukrotnie zmieniała własnego właściciela, aż wreszcie na początku XXI wieku trafiła do rejestru własności Johna Nady’ego.

 

W 2010 roku Komisja Planowania Lake County jednostronnie odrzuciła wniosek Nad’ego o postawienie na wyspie budynku, motywując odmowę stwierdzeniem, iż przedsięwzięcie będzie mieć wpływ na środowiska wyspy. Komisja formalnie wystąpiła o sporządzenie raportu o oddziaływaniu projektu na środowisko, zauważając, że badania powinny w sposób szczególny koncentrować się na bezpieczeństwie kulturowych i archeologicznych zasobów okolicy. Zdrowy, umiarkowany dystans nie okazał się jednak wystarczająco trwały. Na początku 2011 roku komisja wycofała się z zajętego wcześniej stanowiska, przyznała pozwolenie na budowę, bez sporządzenia raportu oddziaływania projektu na środowisko. Na początku listopada 2011 roku John Nady rozpoczął pracę przy budowie pierwszego domu.

Demonstranci, którzy odbyli rajd pod dom Nady’ego, wezwali przedsiębiorcę do przerwania wszelkich prac architektonicznych i pozostawienia Wyspy Grzechotnika w nienaruszonym stanie.

 
Zdjęcia: Alex Darocy
Na podstawie: intercontinentalcry.org, elemmodun.org, indybay.org, alexdarocy.blogspot.com

Wiadomość ukazała się także na www.wolnemedia.net

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kultura, Protesty, USA, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s