Indianie Shipibo blokują prace Maple Energy

                      Ponad 400 Indian Shipibo z amazońskiej społeczności Canaan de Cachiyacu, mieszkającej w regionie Ukajali w Peru, przejęło kontrolę nad dziewięcioma odwiertami naftowymi, należącymi do naftowej grupy Maple Energy. Decyzja o blokadzie została podjęta 6 września 2012 roku, podczas ostatniego posiedzenia lokalnych mieszkańców.

 

Stojący na czele społeczności, Basilio Rodriguez Venancio oznajmił, że ten ruch był niezbędny, po tym gdy firma nie uznała oceny oddziaływania prac na środowisko, przeprowadzonej przez niezależnego konsultanta. Indianie Shipibo z regionu domagają się odszkodowań za korzystanie z ich terytoriów, a także za szkody środowiskowe jakich społeczność doznała na przestrzeni ostatnich 37 lat. Venancio mówi o zanieczyszczeniu rzek, będących jedynym źródłem wody pitnej oraz deklasacji gleby poprzez przedostające się do środowiska substancje chemiczne.

Organizacja Earth Rights International udokumentowała problemy zdrowotne w wioskach Canaan i sąsiedniej, Nuevo Sucre już w 2005 roku. W 2010 roku lokalna gmina złożyła skargę do Międzynarodowej Korporacji Finansowej (IFC), będącej nie tylko częścią Banku Światowego ale i jednym z inwestorów Maple Energy. Zażalenie wniesione w imieniu społeczności zostało zablokowane przez przedstawicieli Maple Energy, którzy odmówili zapewnienia opieki zdrowotnej dla osób dotkniętych chorobami po ostatnich wyciekach, a także, udziału w kosztach badań mających oszacować poziom zanieczyszczeń i rozmiary problemów zdrowotnych.

We wrześniu 2011 roku peruwiańska komisja śledcza potwierdziła problemy środowiskowe i zdrowotne związane z działalnością Maple Energy w blokach naftowych 31-B i 31-E. Sześć wycieków zanotowanych w latach 2008-2011 nie zostało właściwie oczyszczonych

Maple Energy przejęło starzejące się rurociągi i odwierty w bloku 31-B od państwowej spółki PeruPetro w 1994 roku. Działalność w bloku 31-E firma rozpoczęła w 2001 roku. Szyby naftowe i rurociągi w bloku 31-B wpływają bezpośrednio na 1200 Indian Shipibo ze społeczności Canaan de Cachiyacu. Blok 31-E obejmuje swym zasięgiem 300-osobową społeczność Nuevo Sucre. Maple Energy rozpoczęło operacje w obu miejscach, bez właściwej konsultacji z rdzennymi mieszkańcami oraz bez ekspertyzy szacującej środowiskowe i społeczne koszty inwestycji.

Po wycieku w lipcu 2011 roku przedstawiciele Maple Energy nie poinformowali lokalnych społeczności o pęknięciu rurociągu. Lokalni Shipibo dowiedzieli się o problemach spółki dopiero, gdy dzieci kąpiące się w rzece Mashiria ujrzały pływające ropne plamy. Co więcej, firma zatrudniła 32 mieszkańców wioski do oczyszczania toksycznej pamiątki, bez zapewnienia im właściwego sprzętu ochronnego. Maple Energy jest zarejestrowana w irlandzkim Dublinie i posiada biura w Limie i Dallas. Ponadto spółka notowana jest na indeksach giełdowych w Londynie i Limie.

Na podstawie: aidesep.org.pe, alianzaarkana.org, amazonwatch.org, unsettlingamerica.wordpress.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Korporacje i Instytucje, Peru, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s