Indianie Ka’apor aresztowali i przepędzili drwali

Po wielu miesiącach napięcia i bezczynności brazylijskich agencji rządowych, Indianie Ka’apor przystąpili do samodzielnej egzekucji prawa w granicach terytorialnej rezerwy Alto Turiaçu. Wojownicy Ka’apor zaskoczyli drwali trzebiących miejscowe zasoby leśne: zajęli sprzęt służący im do tego procederu, obezwładnili ich i przepędzili z zajmowanych stanowisk.

Kaapor 1

Do omawianych wydarzeń doszło w pobliżu Centro do Guilherme położonym w stanie Maranhao. Zdjęcia z akcji Indian Ka’apor opublikowała 4 września 2014 agencja Reuters. Na fotografiach wykonanych przez Lunae Parracho uwieczniono wydarzenia, które rozegrały się 7 sierpnia. Widzimy na nich drwali, którzy najechali rezerwę. Indianie związali ich, zdjęli z nich część odzieży, po czym podpalili ciężarówki używane przez samozwańczych handlarzy drewnem do operacji na tubylczym terytorium.

Samodzielne aresztowania i wydalenia drwali oraz nielegalnych poszukiwaczy surowców, wchodzących na ziemie Indian, są ostatnio coraz częstszymi metodami stosowanymi przez rdzenną ludność Brazylii celem zabezpieczenia rodzimych ziem. Kilka miesięcy wcześniej, podobną inicjatywę w granicach swoich terytoriów przeprowadzili Indianie Munduruku.


Konfrontacje między obiema stronami następują na skutek dezercji brazylijskiej administracji, zobligowanej do rozwiązywania konfliktów na pograniczu i zabezpieczania konstytucyjnych praw pierwszych mieszkańców Brazylii. Spolegliwość wobec wydarzeń na prowincji jest celową częścią polityki rządu Dilmy Rousseff. By nie wchodzić w konflikty z wpływowymi posiadaczami ziemskimi ministerstwo sprawiedliwości wstrzymało proces demarkacji tubylczych terytoriów i zachowuje głęboką wstrzemięźliwość wobec konfliktów na linii Indianie – drwale. Niedawne usunięcie najeźdźców z terytorialnej rezerwy Indian Awa Guaja, przeprowadzone po wielu latach nacisków i międzynarodowej kampanii, stanowi jeden  z niewielu wyjątków od reguły.


Ostatnia kampania Indian Ka’apor w obrębie rezerwy Alto Turiaçu może wydać się efektowną dla oglądających prezentowane zdjęcia, ale w rzeczywistości wydarzenia takie jak te prowadzą do eskalacji napięcia między obiema stronami, skazanymi, tak czy owak, na wzajemne sąsiedztwo. Zdjęcie wierzchniej odzieży i popędzenie drogą wylotową z rezerwy, wywołuje upokorzenie i wzmaga rządzę odwetu.

O dalszym wzroście napięcia w regionie informuje antropolog José Mendes, który działa na rzecz praw ludu Ka’apor. W rozmowie z „Blog Amazon” poinformował, że decyzja rdzennej ludności o obronie swych ziem na własną rękę, zwiększyła prawdopodobieństwo brutalnego rozstrzygnięcia konfliktu. Antropolog obawia się, że pogróżki słane pod adresem Ka’aporów po sierpniowej akcji, mogą przeobrazić się niebawem w agresję fizyczną.

Opracowanie: Damian Żuchowski

Zdjęcia: Lunae Parracho/Reuters

Artykuł ukazał się także na wolnemedia.net

ŹRÓDŁA:

  1. Joe Fornbaio „Ka’apor Indians Take Matters into Their Own Hands from Illegal Loggers in the Amazon” http://blogs.wsj.com/photojournal/2014/09/05/kaapor-indians-take-matters-into-their-own-hands-from-illegal-loggers-in-the-amazon/
  1. Altino Machado „Indios Ka’apor estão sitiados e ameaçados por madeireiroshttp://terramagazine.terra.com.br/blogdaamazonia/blog/2014/09/05/ma-indios-kaapor-estao-sitiados-e-ameacados-por-madeireiros/
  1. Membros da etnia Ka’apor atacam e expulsam madeireiros ilegais http://oglobo.globo.com/sociedade/sustentabilidade/membros-da-etnia-kaapor-atacam-expulsam-madeireiros-ilegais-13836357
  2. Amazon Warriors Fight for Their Teres http://www.theatlantic.com/infocus/2014/09/amazon-warriors-fight-for-their-trees/100805/

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Brazylia, Deforestacja, Przemoc, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s