Deszczówka przyniosła im nadzieję

Emergildo Criollo urodził się w ekwadorskim lesie położonym wzdłuż brzegów rzeki AguaRico jako członek plemienia Cofan. Od lat 1960. jego plemię i cały subregion, za aprobatą władz Ekwadoru doświadczyły inwazji przemysłu naftowego. Oto krótki zapis tej historii, narosłych problemów i metod ich rozwiązania, opowiedziany ustami samego Emergildo:

Moi ludzie, Cofan mieszkają tu od początku. Las i rzeka zapewniały nam wszystko, co kiedykolwiek było nam potrzebne – medycynę, żywność, wodę i schronienie. Jako dziecko zobaczyłem helikoptery Texaco (dziś Chevron), unoszące się nad koronami drzew lasu i myślałem, że są to „metalowe ptaki”. Potem zobaczyłem płynące czarne rzeki. Wraz z nadejściem Texaco wiele lat temu, straciliśmy nasz las i naszą rzekę z powodu skażenia, przemysłu i kolonizacji. Firma zatruła las i rzekę. Zwierzęta zostały odstraszone, otrute lub zabite. Z powodu skażenia sam straciłem dwójkę własnych dzieci. Widziałem moich ludzi i inne plemiona, takie jak Siona i Secoya, cierpiące z powodu dziwnych chorób – deformacji, wysypki i nowotworów.

Toczymy walkę poprzez pozew przeciwko amerykańskiej firmie od wielu lat. Koncern, Chevron, nie chce jednak nas uszanować, ani naszego prawa do czystej wody i życia. A bez czystej wody nie będziemy mogli przetrwać.

Wcześniej wykorzystywaliśmy wodę do picia z rzeki. Ale teraz już nie możemy ponieważ jest ona zanieczyszczona. Nowe przedsięwzięcie „czysta woda” pozwala nam zbierać zdatną wodę z nieba. Ten program jest inny niż pozostałe projekty, które rząd i organizacje prowadzą w naszych wspólnotach, jest inny, ponieważ my, ludzie, prowadzimy go samodzielnie. Mamy już zainstalowane 52 systemy odprowadzania wody deszczowej w mojej wspólnocie Cofan Dureno. Nasi ludzie mogą pić czystą wodę tuż obok własnego domu. Teraz Cofanowie będą uczyć plemię Secoya jak instalować systemy odprowadzania wody deszczowej do ich społeczności, a potem Cofan i Secoya nauczą tego samego plemię Siona”.

Na podstawie: amazonwatch.org, giveclearwater.org/emergildo/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Artykuły, Ekwador, Epidemie, Historia, Korporacje i Instytucje, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Deszczówka przyniosła im nadzieję

  1. Pingback: Żurawlów: w obronie ziemi przed Chevronem | Estuarium Sumienia

  2. Pingback: Żurawlow: w obronie polskiej ziemi przed najbardziej toksyczną korporacją świata! « Portal Polityczny Jarka Kefira

  3. Pingback: Żurawlow: protest przeciwko Chevronowi, najtoksyczniejszej korporacji świata! | Medycyna naturalna, nasze zdrowie, fizyczność i duchowość

  4. Pingback: Protest w Żurawlówie: w obronie polskiej ziemi przeciwko korporacji która spowodowała”Amazoński Czarnobyl” ! | Stop Syjonizmowi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s