Po 20 latach walki odzyskali swoje terytorium

Prezydent Paragwaju Horacio Cartes podpisał historyczną ustawę o wywłaszczeniu, zwracającą Indianom Enxet ze wspólnoty Sawhoyamaxa terytorium o powierzchni 14400 ha, położone na północy Paragwaju. Składająca się z 146 rodzin społeczność przez kilka dekad żyła w nędzy na poboczu autostrady po tym, jak ich ziemia została zakupiona przez właściciela firmy hodowlanej Liebig, Heriberta Roedela. Malwersant ten, dodając sobie wiarygodności białym kołnierzykiem i doktoratem z prawa, zbił fortunę przekonując członków niemieckiego społeczeństwa obywatelskiego, że powierzając mu swoje środki inwestują w zakup ziemi w Paragwaju. Z funduszy zgromadzonych w ten sposób, pozyskując przychylność miejscowych notabli, Roedel sam zakupił duże obszary ziemi w paragwajskim Chaco i eksmitował Indian Enxet mieszkających tam od niepamiętnych czasów.

Enxetowie z wywłaszczonej wspólnoty zabiegali o uzyskanie prawnego tytułu do swych rodowych ziem od 1991 roku. W trakcie długiego okresu oczekiwania na przywrócenie faktycznego stanu prawnego, zmarło co najmniej 19 członków społeczności. Z pomocą lokalnej organizacji Tierraviva, Enxetowie przedstawili swoją sprawę w 2001 roku przed Międzyamerykańskim Trybunałem Praw Człowieka. Trybunał potwierdził zasadność roszczeń powodów i w 2006 roku nakazał paragwajskiemu rządowi zwrócenie rzeczonych gruntów w ciągu trzech lat. Osiem lat później, 150 Indian Enxet przybyło do stolicy Paragwaju, Asuncion, aby domagać się podpisania ustawy i wyegzekwować orzeczenie Międzyamerykańskiego Trybunału Praw Człowieka. Gdy w czerwcu 2014 roku podpis paragwajskiego prezydenta zwieńczył w końcu wieloletnie wysiłki, przywódca Enxetów, Leonardo Gonzalez powiedział dziennikarzom: „Odzyskamy naszą Matkę Ziemię. Bez niej nie moglibyśmy żyć, być wolnymi, nie moglibyśmy chodzić, nie moglibyśmy być szczęśliwi”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: survivalinternational.org, vermelho.org.br, intercontinentalcry.org, iwgia.org

Ten wpis został opublikowany w kategorii Paragwaj, Protesty, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s