Ważą się losy tamy Barro Blanco. Martinelli ucieka z kraju

Ngobe  MartinelliPanamscy urzędnicy, w tym ministerialni politycy najwyższego szczebla oraz przywódcy ludu Ngöbe-Bugle, spotkali się 2 lutego 2015 roku, aby omówić projekt kontrowersyjnej elektrowni wodnej Barro Blanco, która jest budowana rzece Tabasará w zachodniej prowincji Chiriquí. Przedstawiciele Indian Ngöbe nawołują do rezygnacji z tamy i zapowiadają podjęcie zdecydowanych działań jeżeli ich żądania nie zostaną spełnione. 15 prezydent Panamy, Juan Carlos Varela powołał komisję, która reprezentuje rząd w rozmowach. Na jej czele stoi wiceprezydent Isabel de Alvarado Saint Malo, która jest jednocześnie ministrem ds. zagranicznych; w skład komisji weszli również minister bezpieczeństwa, Rodolfo Aguilera, minister zarządzania Milton Fernandez, minister pracy Luis Ernesto Carles oraz minister środowiska Mirei Endara. Niektórzy członkowie komisji odbyli wstępne spotkanie z przywódcami ludności tubylczej 29 stycznia, a komisja techniczna rządu zbadała teren wokół zapory 31 stycznia.

Działacze Ngöbe-Bugle od 2011 roku wielokrotnie oponowali przeciwko projektowi Barro Blanco, wykazali, że naruszy on stanowiska archeologiczne i zmusi do przeprowadzki nawet 2000 rdzennych mieszkańców z tubylczego obszaru Ngöbe-Bugle comarca. Rząd byłego już prezydenta Ricardo Martinelliego (2009-2011) nie przeprowadził wymaganych konsultacji z rdzenną ludnością. Zdaniem indiańskich wspólnot pominięcie tego prawnego wymogu wynika z bliskich powiązań między administracją Martinelliego i honduraską firmą Generadora del Istmo, S.A. (GENISA), odpowiedzialną za budowę tamy. Przeciwnicy tamy od lutego 2014 roku utrzymują obozowiska w miejscu gdzie ma powstać hydroelektrownia. Silvia Carrera, oficjalna reprezentantka społeczności Ngöbe-Bugle comarca, 24 stycznia podczas przemówienia na forum w Nata (prowincja Coclé) ostrzegła, że rządu musi podjąć „dialog z narodem Barro Blanco i dotkniętymi społecznościami zanim ludzie wyjdą na ulice, tak jak to się stało w 2011 i 2012 roku).

Równolegle do tych wydarzeń, 29 stycznia 2015 roku, w dzień w którym Sąd Najwyższy Panamy wszczął dochodzenie korupcyjne przeciwko byłemu prezydentowi Ricardo Martinelliemu, sam podejrzewany uciekł do Stanów Zjednoczonych. Z Gwatemali udał się na Florydę, gdzie wziął udział w sesji Parlamentu Ameryki Środkowej (PARLACEN). „Boję się o życie swoje i mojej rodziny. Jestem obiektem prześladowań politycznych” – tłumaczył swoje zbiegostwo, dodając, że obecny prezydent Varela i jego partia zrobią wszystko aby dopiąć celu, stąd właśnie zmyślone zarzuty wobec niego. Varela który objął urząd 1 lipca 2014 roku był wiceprezydentem w rządzie Martinelliego, ale wystartował w wyborach przeciwko niemu i zwyciężył. Były prezydent, przebywający w Stanach Zjednoczonych, zapowiedział, że nie ma planów powrotu do ojczyzny. Jego wylot na Florydę nie spotkał się z pozytywnym przyjęciem w Panamie. 29 stycznia tysiące manifestantów wyszły na ulice stolicy, skandując krytyczne hasła pod adresem Martinelliego, domagając się położenia kresu bezkarności i zatrzymania skorumpowanych polityków.

Tymczasem panamski rząd, jak podkreśliła Saint Malo, zdecydował się na tymczasowe zawieszenie budowy tamy Barro Blanco. Oznacza to, że to jeszcze nie koniec tego wielkiego sporu. Wychodząc jednak naprzeciw temu gestowi Indianie także odstąpią od planowanych protestów, w tym także blokady autostrady panamerykańskiej.

Opracowanie: Damian Żuchowski

ŹRÓDŁA:

1. Panama: Ngöbe-Buglé set deadline to stop dam http://ww4report.com/node/13953

2. Panamá suspende desarrollo de proyecto hidroeléctrico http://eleconomista.com.mx/economia-global/2015/02/09/panama-suspende-desarrollo-proyecto-hidroelectrico

Ten wpis został opublikowany w kategorii Protesty, Tamy na rzekach, Wiadomości/Newsy i oznaczony tagami , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s